20 Ekim 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

‘Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni’ Eskişehir’e Geldi

Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ile TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından ortaklaşa düzenlenen “Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi” kapsamında Eskişehir’e gelen ‘Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni’ Eskişehir Tren Garında mehter takımı ve halk oyunları ekibinin gösterileriyle karşılandı.

Karşılama programına; Vali Özdemir Çakacak, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Vali Yardımcıları Aslan Avşarbey, Akın Ağca, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sosyal kooperatif modeline ilişkin farkındalığın arttırılmasına dikkat çeken Vali Çakacak, törende yaptığı konuşmada, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları arasında yapılan protokol kapsamında Türkiye'de sosyal kooperatifçiliğin tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla, Ankara'dan uğurlanan kooperatif trenini Eskişehir'de karşıladıklarını söyledi.

Türkiye'de sosyal kooperatifçiliğin yaygınlaştırılmasının, daha geniş kitlelere ulaştırılması için çalıştaylar ve tanıtımlar düzenlenerek daha fazla insanın kooperatifçilik konusunda farkındalık oluşturması ve bunun yaygınlaştırılmasının asıl amaç olduğunu kaydeden Vali Çakacak, sözlerine şöyle devam etti:

"Devletler, hükümetler yükümlü oldukları işleri bazen çeşitli sivil toplum kuruluşlar bazen de kooperatifler aracılığıyla yapmaktadır. Kooperatifler AB üyesi ülkelerde son derece yaygın olup bu ülkelerde 250 bin civarında kooperatif bulunmakta ve 160 milyondan fazla ortağıyla 5,5 milyon civarında insana istihdam sağlamaktadır. BM raporlarına göre, dünyada 750 bin civarında kooperatifin 1 milyar ortağı olduğu ve 100 milyon civarında da istihdam sağladığı bilinmektedir” dedi.

Ülkemizde sosyal kooperatiflerin bulunduğunu söyleyen Vali Çakacak, " Dünya ve Avrupa rakamlarına baktığımızda, dezavantajlı gruplara ekonomik ve sosyal fayda, istihdam sağlamada arzu edilen seviyede olmadığı, bu tür tanıtımlar ve etkinliklerle, sosyal kooperatifçiliğin daha geniş kitlelere tanıtılması, farkındalık oluşturulması ve yeni kurulacak olan kooperatifler eliyle daha fazla insanımıza istihdam, sosyal imkanlar sağlanması, sosyal kooperatifçilikten beklenen imkanların geniş kitlelere ulaşması amaçlandığını" belirtti.

Kooperatifçilik Genel Müdürü Seymenoğlu ise insanoğlunun bir sosyal varlık olduğuna, doğumundan ölümüne kadar birçok aşamada ihtiyaçlarını çeşitli kooperatif modelleriyle karşılanabileceğine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Vali Çakacak, Genel Müdür Seymenoğlu ve beraberdekiler, tren garında sergilenen yöresel el sanatları kooperatif stantlarını gezdi.

Seyahat süresi 13 gün olarak planlanan özel tren Ankara’dan hareket edip; Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar ve Konya’ya uğradıktan sonra tekrar Ankara’ya dönecek.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri