20 Ekim 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Sinema Anadolu’da "Türk Dünyasının Öncüleri" anıldı

 “Türk Dünyasının Öncüleri- 8: Prof. Dr. Cemal Mustafayev ile Borçalı Eli ve Aşık Sanatından Örnekler” konferansı 26 Eylül Çarşamba günü Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu'da gerçekleştirildi.

Her yıl Türk Dünyasının farklı coğrafyalarındaki önemli isimlerin ele alındığı konferanslarda bu yıl ünlü bilim insanı ve filozof Prof. Dr. Cemal Mustafayev ve memleketi Borçalı anıldı. Türk Dünyası Öncüleri konferansına şehir protokü ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal şunları söyledi: “Gönlü Türk Dünyası ile çarpan bir şehrin üniversitesi olmaktan gurur duyuyoruz. Kuruluşundan bu güne kadar 80’in üzerinde faaliyet gerçekleştiren merkezimizle bugün burada Azerbeycan’dan gelen dostlarımızı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.’’

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı  Türksoy adına konuşma yapan  Urgay Topuzoğlu, “Bugün Türk Dünyasının önemli ismi Cemal Mustafayev ve Borçalı ilini anmak için burada toplandık. Bu yıl 25. Yıl dönümünü kutlayan Türksoy, kuruluşundan bu yana Türk Dünyasının kültürünü, sanatını, geleneklerini korumak ve aktarmak amacıyla faaliyetlerine devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Borçalı Cemiyeti Başkanı Zelimxan Mehmedli ise katılımcılara Borçalı Cemiyeti’nin tarihini hakkında bilgiler verdi. Ardından Borçalı Aşıklar Birliği Başkanı Osman Ahmetoğlu’nun şiir dinletisi gerçekleştirildi. Konferans, aşıkların sazlı şiir dinletisinin ardından Azerbeycan yöresinin yerel dans gösterisi ile tamamlandı.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri