21 Haziran 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SOYKIRIMIN ACISI YÜREĞİMİZDE

Çerkes Soykırım ve Sürgünü’nün 154’üncü yılı nedeniyle anma etkinliği ve iftar programı düzenlendi

Ceren Ercih - Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Sazova Bilim ve Kültür Parkı’nda bulunan “Çerkes Soykırım ve Sürgün Anıtı”nda , 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırım ve Sürgünü’nün 154. Yılı anma ve iftar programı  düzenlendi.

ANMA ETKİNLİĞİNDE BULUŞTULAR
Anma etkinliğine AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Kaymakamı Cemal Şahin, AK Parti İl Başkanı Murat Özcan, AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan, AK Parti milletvekili adayı ve eski il başkanı Dündar Ünlü, CHP eski il başkanı İsmet Süder, ESOGÜ eski rektörü Prof.Dr. Fazıl Tekin ve çok sayıda kişi katıldı.

ACILAR PAYLAŞILDI, ÖLENLER YAD EDİLDİ
İftar yemeği sonrası sürgün yolunda hayatını kaybedenler için Kuran-ı Kerim ve dualar okundu. Dernek Başkanı Cihan Ertok katılımcılara acılarını paylaşarak yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederek, “Kafkas halkları 154 yıl önce tam 101 yıl süren bir mücadele savaşın içinde yer aldık. 21 Mayıs 1864 tarihinde savaşı kaybederek Dünyanın dört bir tarafına sürülmek zorunda kaldık. Kafkas halkları 154 yıldır diasporada yaşıyor, kültürümüzü yaşatmak için yılmıyoruz, yok olmamak için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

 

2eylul.com.tr



Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri