23 Mayıs 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

VI. GENÇLİK KURULTAYI

Türk Ocakları Eskişehir Şubesi tarafından ilki 2007 yılında gerçekleştirilen Gençlik Kurultayı’nın bu yıl altıncısı düzenlenmektedir. Eskişehir Türk Ocağı’nın Odunpazarı ilçesindeki tarihi Sivrioğlu Konağı’nda 12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen VI. Gençlik Kurultayı, Ocağın bünyesinde oluşturulan Millî Mefkûre Mektebi öğrencilerinin katılımı gerçekleşmektedir.

Osmanlı Devleti’nin içerisinde bulunduğu en buhranlı dönemde 190 askeri tıbbiyeli öğrencinin Karaca Ahmet Mezarlığı’nda bir araya gelerek aldığı karar sonrasında, bundan 106 sene önce kurulan Türk Ocakları, kurulduğu günden bu yana Türk Dünyası’nın huzur ve sükûnu için gayret sarf etmektedir. Bu doğrultuda Türk Ocakları’nın en önemli faaliyetlerinden biri; geçmişini bilen, gelecek için herhangi bir makam/mevki ve karşılık beklemeden çalışabilecek, tam donanımlı ve şuurlu bir nesle olan ihtiyaç doğrultusunda Türk gençliğinin gelişimine yönelik çalışmalardır. Bu sebeple Türk Ocakları bünyesinde oluşturulan Gençlik Kolları’nın faaliyetlerine çok büyük bir önem verilmektedir.

Eskişehir Türk Ocağı olarak; benimsenen bu görüş doğrultusunda, şubemizin en önem verdiği faaliyetlerin başında bir üniversite kenti olan Eskişehir’de yükseköğretim öğrencilerine yönelik akademik faaliyetler yer almaktadır. Bu bağlamda Ocağımız bünyesinde oluşturulan Millî Mefkûre Mektebi’nde üç yıl boyunca dil, edebiyat, felsefe, iktisat, tarih, mimari ve sanat, endüstri gibi farklı alanlarda dersler alan öğrencilerimiz, mezun olabilmek için bitirme tezi hazırlamaktadır. VI. Gençlik Kurultayı’nda sunulacak bildiriler, mektebin son sınıf öğrencilerinin kaleme aldıkları bu çalışmalardan oluşmaktadır.

12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleşecek VI. Gençlik Kurultayı’nda Türk Ocakları’na ve Türklüğe büyük hizmetleri olan nice şahsiyetler içerisinden Hamdullah Suphi Tanrıöver, Osman Turan, Galip Erdem, Nevzat Kösoğlu, Ayvaz Gökdemir, Erol Güngör ve Yusuf Akçura’ya atfedilen oturumlarda toplam 24 bildiri sunulacaktır. Oturumlara Eskişehir Türk Ocağı Millî Mefkûre Mektebi’nin önceki dönemlerindeki mezunları başkanlık edecektir.

VI. Gençlik Kurultayı, 13 Mayıs 2018 Pazar günü, sonuç bildirgesinin okunmasının ardından, Millî Mefkûre Mektebi mezun ve öğrencilerinin katılımı ile Osmanlı Devleti’nin kuruluş coğrafyası içerisindeki İznik-Bilecek-Söğüt7güzergâhında gerçekleştirilecek olan gezi ile son bulacaktır.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri