23 Mayıs 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SÜRGÜN’NÜN 74. YILI

18 Mayıs 1944 tarihi; Rusların Kırım hakkındaki 1700’lü yılların sonlarından itibaren başlayan Türksüzleştirme politikasının en utanç verici unsuru olarak tarihteki yerini almıştır. Rusların yüzyıllarca sürmüş ve halende süregelen sıcak denizlere inme ve Karadeniz’de hakimiyet kurma isteği Kırım’da egemenlik kurmanın önemini arttırmıştır. Uzun yıllar Ruslar tarafından süren baskıcı tutumlarla rahatsız edilen Kırım Türkleri başta Anadolu olmak üzere Orta Asya ve o dönemde Osmanlı toprağı olan Dobruca’ya göç etmek durumunda bırakılmıştır. 1900’lü yıllara gelindiğinde ise Kırım’da kalan yaklaşık yarım milyon nüfusa karşılık göç edenlerin sayısı 1,5 milyona ulaşmıştır.
      
18 Mayıs 1944 tarihinde, Sovyet hükümetinin başında bulunan eli kanlı diktatör Stalin tarafından yalan yere, Nazi Almanya’sı ile işbirliği yapmakla suçlanan Kırım Tatarları, Özbekistan'a ve Sibirya'ya topyekün sürgün edilmişlerdir. Kırımda yaşayan yüzbinlerce Kırım Tatarı sadece birkaç saat içerisinde evleri boşaltılarak, hayvan vagonlarından oluşan tren katarlarına bindirilerek, meçhul bir sona doğru sürüklenmişlerdir. Sürülen insanlarımızın yarıya yakını gördükleri kötü muamele ve bulundukları insanlığa yakışmayacak şartlar sebebiyle sürüldükleri yere ulaşamadan can vermişlerdir. Bugün geriye dönüp baktığımızda 200.000 civarında Kırım Tatarının soykırıma uğradığı sürgünün 74. Yıldönümünü anmaktayız.
         
Bugün Kırım coğrafyasında yaşayan, 1944 sürgününde bir şekilde ayakta kalmayı başarmış ve Özvatanları Kırım’a dönerek orda hayatlarını sürdürmeye çalışan nesil ve onların çocuklarıyla, torunlarından oluşan yaklaşık 300.000 civarında Kırım tatarı yeniden aynı kaderle karşı karşıyalar. 2014 Şubat ayında Rus lider Putin’in uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Kırımı işgali ve sonrasında yapılan sözde bir referandum ile Kırımı İlhakını Tüm Dünya Kamuoyu ile birlikte bizlerde esefle ve kaygıyla izliyoruz. Önümüzdeki günlerin Kırımda yaşayan soydaşlarımız için neler getirip neler götüreceği hepimiz için soru işareti.  74 yıl önce Ruslar tarafından yaşatılanlar başta Kırımda yaşayan 300.000 soydaşımız olmak üzere Tüm Kırım Tatar Halkının hafızlarındaki yerini taze bir biçimde korumaktadır. Yaşanan münferit hadiselerin yanında Kırım Tatarlarının yolbaşçısı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a sokulmuyor oluşu, soydaşlarımızın pasaportlarını değiştirmek zorunda bırakılması, gençlerimizin hiç yoktan kayboluşu ve ölü ele geçirilmeleri, Kırım Tatar Milli Meclisi yöneticilerinin ya sürgüne uğramaları yada sebesiz yere hapse atılmaları Rusların baskıcı politikalarının açık göstergeleridir.

 Bu bağlamda gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerekse Dünya Kamuoyu tarafından Kırımdaki soydaşlarımızın başta can ve mal güvenliğinin teminat altına alınması ve de kazanılmış haklarının herhangi bir ihlale uğramaması için gerekli hassasiyetin gösterileceği, ve somut adımlar atılarak 2000 yıldır bir Türk vatanı olan Kırımda yaşayan 300.000 soydaşımızın Özvatanlarında huzur ve güven ortamında yaşamalarının sağlanması için gerekli girişimlerin yapılacağı ümit ederek, 18 Mayıs 1944 sürgününde hayatlarını yitirmiş tüm soydaşlarımızla Allah’tan rahmet diliyor ve aziz hatıralarının önünde saygıyla eğiliyoruz.
     
Sürgünden 74 yıl sonra aynı kaderi tekrar yaşamak riskiyle karşı karşıya olan soydaşlarımıza yalnız olmadıklarını hissettirmek ve halkımızın sesini kamuoyuna duyurmak amacıyla düzenlediğimiz 18 Mayıs 1944 Kırım Sürgününün 74. Yıl etkinlikleri çerçevesinde 12 Mayıs Cumartesi günü saat 14:00’te KIRIM SÜRGÜNÜ konulu panel için Hasan Polatkan Kültür Merkezi’ne ve 18 Mayıs Cuma günü saat 18:00 da anma töreninin yapılacağı Şeker Mahallesindeki Sürgün anıtımıza tüm halkımızı davet ediyor ve tüm Eskişehir kamuoyuna saygılarımızı sunuyorum.


A.EVREN OLÇAY
ESKİŞEHİR KIRIM DERNEĞİ BAŞKANIGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri