23 Mayıs 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YUNUS EMRE HAFTASI ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

06-10 Mayıs 2018 Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası Etkinlikleri kapsamında programlar devam ediyor. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prof.Dr.Taciser Tüfekçi Sivas Konferans Salonu’nda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömür CEYLAN tarafından “Aşkın -Hu- Hali: Yunus Emre” konulu bir konferans verildi.

 Konferansa Anadolu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Muhsin MACİT, Dekan Yardımcısı Erkan İZNİK, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Şennur AZADE ve fakülte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 Konferansta “Yunusla ilgili konuşmak hem zor hem kolay” diyerek sözlerine başlayan CEYLAN; Hz. Mevlana diyor ki: Aşkı anlatmak için ne söylersem söyleyeyim aşkla bizzat yüz yüze geldiğimde söylediklerimden utanırım. Bin yıl sonra nasıl konuşmamız gerektiğini hala öğretebilen bir adamdan bir kalemden söz ediyoruz. Yunus hakkında konuşmak zor. Çünkü Yunus hakkında söylenmemiş bir şeyi söylemek zor. Neyi konuşursanız konuşun Türk kültürüne layık bir şekilde Yunus’a ulaşması kaçınılmaz. Anadolu da Yunus’suz herhangi bir dönemeci dönmek mümkün değil. Yunus gibi dehaları anlayabilmek için önce zamanın ve mekanın cenderesinden kurtulmamız lazım” diyerek sözlerine devam eden CEYLAN; Yunus’a, Yunus Emre’nin aşkına ve insan sevgisine dair konuşması ile devam etti. 

 Gün içerisinde ikinci etkinlik ise Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Etkinliğe Vali Yardımcısı İsmail SOYKAN, Osmangazi Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mesut ERŞAN, Öğr.Üyesi Yrd.Doç. Selahattin ÖNDER, fakülte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Osmangazi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Selahattin ÖNDER’in açılış konuşmaları ile devam etti. Öğrenciler tarafından seslendirilen Yunus Emre şiirlerinin okunmasının ardından Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr.Öğr.Üyesi Ali Vasfi KURT tarafından “Toplumsal Bilinçaltımızda Bizim Yunus” konulu bir konferans verildi.

 Konferans, eğitim almak üzere ülkemizde bulunan yabancı öğrencilerin Yunus Emre’nin şiirlerini okumaları ile son buldu.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri