23 Mayıs 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

‘2018 Karayolu Trafik Haftası’ Münasebetiyle Açılış Programı Düzenlendi

Karayolu Trafik Haftası açılışı Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

Açılış programına; Vali Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Adar, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Uysal Ağaoğlu, Polis Meslek Okulu Müdürü Muzaffer Doğruay, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, Odunpazarı Kaymakamı Cemal Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Sakatlar Derneği Başkanı Cafer Eşen ve davetliler katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Daha sonra programda bir konuşma yapan Vali Çakacak,  "Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve akabinde kutlanan Karayolu Trafik Haftası; her yıl özellikle trafik kazlarına dikkat çekmek, trafik kazalarının getirdiği olumsuzlukları gündeme taşımak ve dolayısıyla trafik kazalarının en aza indirilmesi konusunda bir bilinç oluşturulması, farkındalık oluşturulması adına düzenlenmekte ve bu hafta münasebetiyle çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.” dedi.

Özellikle son yıllarda Türkiye’nin devamlı büyüyen, gelişen, geliştikçe de vatandaşlarının yaşam kalitesi artan bir ülke konumuna geldiğini aktaran Vali Çakacak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: 

“İnsanlarımızın gelir seviyesi yükseldikçe hayat standardı da yükselmekte ve buna bağlı olarak da trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Buna bağlı olarak ilimizde de 280 binden fazla aracın kaydı bulunmakta ve bu neredeyse 3 kişiye bir aracın düştüğünü göstermektedir.

Hükümetimizce son yıllarda bölünmüş yollar, otoyollar ve diğer yollarımızın standartlarının yükseltilmesiyle birlikte karayollarında rahat ulaşım sağlanmakta, konforlu bir yolculuk yapılmakta ve uzaklar daha yakın kılınmaktadır. Artan kaliteli yolların yanında son yıllarda ölümlü trafik kazalarında da önemli düşüşler meydana gelmiştir. Ancak tüm tedbirlere, duble yollara ve otoyollara rağmen trafik kazaları bir problem olmaya devam etmektedir.”

Kurallara riayet edilmediği takdirde, yolların güzel olmasının ve araçların son teknolojik donanımlı olmasının önemi olmadığını bildiren Vali Çakacak, “2017 yılı sonu itibariyle ülkemizde 430 bin 367 trafik kazası meydana gelmiş ve bu trafik kazalarına baktığımızda binlerce insanımız hayatını kaybediyor ve binlerce insanımız ise yaralanıyor.

280 bin 376 motorlu aracın kayıtlı olduğu Eskişehir’imizde geride bıraktığımız yıl toplam 3 bin 736 trafik kazası meydana gelmiş, bu kazaların neticesinde insanlarımız hayatını kaybetmiş, yaralanmıştır. İşte bu hafta yapılan etkinlikler, trafik kazalarına dikkat çekilmesi, kazaların en aza indirilmesi, bu doğrultuda bir farkındalık ve bir bilinç oluşturulması açısından büyük önem arz etmektedir.” diye konuştu.

Trafik kazalarının %95’nin insan odaklı olduğunu belirten Vali Çakacak, uykusuzluk, aşırı sürat, yorgunluk ve buna benzer nedenlerin kazalara davetiye çıkardığını söyledi. Emniyet kemeri takmanın öneminden bahseden Vali Çakacak, “Emniyet kemeri takmanın ölümlü trafik kazalarını %35-40 azalttığını görüyoruz. Özellikle ölümlü trafik kazalarının önlenmesinde emniyet kemeri kullanmanın çok büyük önemi vardır.” ifadelerinde kullandı.

Trafik kazalarının ve trafik terörünün sadece polisiye tedbirlerle önlenemeyeceğini bildiren Vali Çakacak, insanların trafik kurallarına uygun şekilde araç kullanmasının önemine vurgu yaptı.

Trafikte insanların birbirine saygılı olması gerektiğini belirten Vali Çakacak, Eskişehir’i sevgi ve hoşgörünün mimarı olan Yunus Emre’nin şehri olduğunu söyledi. Vali Çakacak, sözlerini şu şekilde bitirdi.  

“Millet olarak çok güzel hasletlere sahip bir milletiz. Sevginin, saygının ve yardımlaşmanın her ortamda en güzelini sergilediğimiz hasletlerimiz var. Bu güzel hasletlerimizi trafikte de sergilemeliyiz. Birbirimize sevgiyle ve sabırla yaklaşıp empati kurarsak trafik kazalarını büyük ölçüde azaltabiliriz. Aslında gideceğimiz yere hızlı gitmek yerine trafik kurallarına riayet ederek uygun hızda, kazasız belasız gitmek en güzelidir. Gerek sürücülerimiz ve gerekse yayalarımız olsun, trafikte sadece birkaç saniyelik bir sabır gösterirlerse ve trafik kurallarına azami ölçüde uyarlarsa kazaların büyük ölçüde azalacağını görebiliriz. Bu nedenlerle trafik eğitimini çocukluktan itibaren vermemiz lazım.”

“Ülkemizin en önemli sorunlarından birini oluşturan ve her yıl binlerce vatandaşımızın ölümüne, yaralanmasına, milli servetimizin yok olmasına neden olan trafik kazaları, geride kapanması zor maddi ve manevi yaralar ile gözyaşı bırakarak acımazlığı ile devam etmektedir.” diyen İl Emniyet Müdür Dinç de kazaların azaltılmasında en önemli yöntemin eğitim olduğunu söyledi.  

Engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak çalışmalara Eskişehir Valiliğinin ve İl Emniyet Müdürlüğünün büyük önem verdiğini dile getiren Eskişehir Sakatlar Derneği Başkanı Eşen ise yaptığı konuşmada, “Kalbinizde engellilere yönelik sevgi ve saygı varsa, orada zaten engel diye bir şey kalmıyor.” dedi. 

Konuşmalardan sonra trafik konulu slayt gösterisi yapıldı. Daha sonra hafta münasebetiyle ilkokul, ortaokul ve liseler arasından düzenlenen ‘Trafik’ konulu resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Çakacak, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adar,  İl Emniyet Müdürü Dinç, İl Jandarma Komutanı Ağaoğlu,  Polis Meslek Okulu Müdürü Doğruay ve İl Milli Eğitim Müdürü Özen tarafından verildi.

Ardından Vali Çakacak ve diğer protokol üyeleri yılın sürücülerine çeşitli ödül ve teşekkür belgesi verdi.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri