21 Nisan 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TÜRKİYE 15 ÜLKEYİ UKRAYNA’DA BULUŞTURDU

TÜRKİYE ULUSLARARASI TELİF HAKLARI İŞBİRLİĞİ PROJESİ  İLE 15 ÜLKEYİ    UKRAYNA’DA BULUŞTURDU
 
Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle Türk Dünyası Vakfı tarafından yürütülen Uluslararası Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Alanında İşbirliği Projesi kapsamında, Balkanlar ve Orta Asya’daki 15 ülkenin (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Moldova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek ve Türkiye) katılımıyla oluşturulan işbirliği platformunun 4. Çalıştayı, 12 ülke temsilcisinin katılımıyla 14-15 Mart 2018 tarihinde Ukrayna, Kiev’de gerçekleştiriliyor.

Katılımcı ülkelerdeki telif hakları uygulamalarının mevcut durumunu ortaya koymak, karşılıklı değerlendirmelerle iyi ülke uygulamaları konusunda bilgi paylaşımında bulunmak ve işbirliğini sürdürülebilir hale getirmenin amaçlandığı proje kapsamında gerçekleştirilen çalıştaylarda ülkelerin temsilcileri kendi ülkelerindeki telif hakları uygulamaları, yasal düzenlemeler, sorunlar, fiziki ve dijital korsanlıkla mücadele yöntemleri, toplu hak takibine ilişkin konuları ve önerilerini sunmaktadır. Proje sonucunda oluşturulacak çalıştay sonuç raporları ve ülkelerin telif hakları mevzuatlarına yönelik bilgiler yer aldığı bir veri tabanı oluşturulması hedeflenmektedir.

Her çalıştayda telif hakları ile bağlantılı farklı bir konunun değerlendirildiği projenin ilk çalıştayı 16-17 Ekim 2017 tarihlerinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde, ikinci çalıştay 4-5 Aralık 2017 tarihlerinde Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, üçüncü çalıştay ise 08 - 09 Şubat 2018 tarihlerinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te  yapılmıştı.
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirilecek olan dördüncü çalıştay ise; " Telif  Hakları  Alanında  Toplu  Hak  Yönetimi  ve  Meslek  Birliklerine  İlişkin  Temel Düzenlemeler” başlığıyla gerçekleştiriliyor.

Çalıştayın birinci günü Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mykhailo Titarchuk, Türkiye Ukrayna Büyükelçisi Can TEZEL, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat GÜL ve Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Şaban KARATAŞ açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Türk Dünyası Vakfı projelerinden oluşan tanıtım filminin de yayınlandığı çalıştaya Türk Dünyası Vakfı Genel Sekreteri Dr. Adnan TEKŞEN de katılım sağladı.

Proje ile Avrupa Birliği tarafından şekillendirilen ve yön gösterilen bir alan olan telif hakları alanında, ülkeler, geniş bir paydaş grubuyla ilk kez Türkiye’nin girişimiyle oluşturulan bağımsız bir platformda biraraya gelmektedir. Birbirlerinin eserlerini yoğun olarak takip eden ve kültürel olarak etkileşim halindeki ülkelerin kamu otoritelerinin katkılarıyla başlayan birlikteliğin, ilerleyen dönemde meslek birlikleri, sanatçılar ve yapımcılar arasındaki işbirliğiyle devam etmesi öngörülüyor.

Türkiye ile güçlü tarihsel bağları bulunan bölge ülkeleri, telif hakları alanında geniş bir coğrafyada gerçekleştirilen etkinlikler bakımından ilk olma özelliğini taşıyan proje yoğun ilgi görüyor.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri