18 Mart 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Toprağı İnsan Teniyle Buluşturan Sergi

Eskişehir Cam Sanatları Müzesi özgün bir sergiye daha ev sahipliği yaptı. Anadolu Üniversitesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Sibel Sevim, seramik, metal kil ve dantelden yararlanarak tasarladığı eserlerini, sanatseverlerle buluşturdu. 21 Eylül’de açılan sergide yer alan eserler, toprağın bedenlerle buluşmasını temel alarak kolye, yaka iğnesi ve yüzük olarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Seramiğin sanat alanında büyük gelişmeler yaşadığı 13. yüzyıla vurgu yapan serginin açılışını, Eskişehir Büyük Şehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar gerçekleştirdi. Sanata dair üretimin arttığı yerde kavgaların azalacağını düşünen Adar, sergiye dair görüşlerini “Sanat insanların topluma verebileceklerini anlatma şeklidir. Sibel Hanım burada hem seramiği hem metali o kadar uyumlu bir şekilde birleştirmiş ki, kendisinin de bahsettiği gibi toprağı insanın teniyle buluşturmuş. Sibel Hanım’ın ellerine sağlık.” şeklinde belirtti.

Serginin açılış konuşmasında, eserlerin çıkış noktasına değinen Prof. Sevim ise, “Hepimizin bildiği gibi Anadolu, Neolitik Çağ’dan bu yana çok derin kültürlere ve uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Üzerinde yaşadığımız topraklar, seramikle ilgili çok önemli eserler vermiştir. Keza seramiğin altın çağı 13. yüzyıl Selçuklu Dönemi ve daha yakın Osmanlı Dönemi’nde rengarenk çinileri görmekteyiz ki bunların hepsi dünya klasikleri haline gelmiştir. Sergimizde ise bütün bu öykünün  izlerini göreceksiniz, tabii ki çağdaş yorumlarıyla.” şeklinde konuştu.

Temasını, Anadolu Kültürü’nün oluşturduğu sergi, 9 Ekim 2017 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor. Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri