24 Mart 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

LEZZETLER YARIŞTI, KAYBEDEN OLMADI

Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 11.’sini düzenlediği Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu ile birlikte gelenekselleşen  “5. Ulusal Pişmiş Toprak Kaplarda Yöresel Yemek Yarışması”  renkli görüntüler ile birlikte, farklı lezzetlerin çekişmesine sahne oldu.

Sempozyum etkinlikleri kapsamında Eskişehir Aşçılar Derneği ve Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ile birlikte düzenlenen yarışmaya 22 farklı şehirden aşçı dernekler katıldı. 3 farklı etapta gerçekleşen yarışmalarda Genç Aşçılar Yemek Yarışması, Down Sendromlu Gençler Arası Yemek Yarışması ve Yöresel Yemek Yarışması olmak üzere ayrı etkinlik düzenlendi.

İlk olarak Eti Eski Fabrika alanında gerçekleştirilen Genç Aşçılar Yemek Yarışması 18-25 yaşarası 45 yarışmacının çekişmesine sahne oldu. Kırmızı et ve beyaz et olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirilen yarışmada yemekleri değerlendiren jüri üyeleri Türkiye Aşçılar Federasyonu yetkililerinden oluştu. Ayrıca puanlamalar da noter eşliğinde ve onaylı biçimde gerçekleştirildi. Etkinlikte öte yandan Eskişehir’de 30 yılı aşkın zamandır aşçılık yapan 6 aşçıya da plaket takdim edilirken, sponsorlara da teşekkür plaketi sunuldu. Son günlerde çıkardığı yemek kitapları ile adından söz ettiren Gizem Özdilli de etkinliğe katılarak yemeklerden tattı, yarışmacılar ve jüri üyeleri ile sohbet etti.

DOWN SENDROMLU GENÇLER YEMEK YAPMAYI ÇOK SEVİYOR
Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu etkinlikleri kapsamında düzenlenen Down Sendromlu Gençler Arası Yemek Yarışması da renkli görüntülere sahne oldu. 20 down sendromlu gencin yanı sıra 20 de aşçının katılımı ile gerçekleşen yarışmada gençler, aşçılara yamaklık yaparak hünerlerini konuşturdu.

Burada bir değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, “Bizim gençlerimiz yemek konusunda çok deneyimlidirler. Gökkuşağı Kafe’de yaklaşık 5 yıldır olağanüstü bir hizmet veriyorlar. İnanın tüm insanlara da örnek oluyorlar. O açıdan onların burada başarılı olmaları çok olağan. Diğer yandan kendi deneyimlerini artırmaları da önemli. Her yıl olduğu gibi bu mutluluğu burada yeniden yaşıyoruz. Tahmin ediyorum bu giderek Türkiye’ye yayılacak, Eskişehir her zaman ilklerin şehridir. Onların emeklerine sağlık, hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen etkinlikte hem aşçılar hem de gençlerin tamamı ödüllendirildi.

YÖRESEL YEMEKLER KIYASIYA YARIŞTI
NEO Plus AVM’de gerçekleşen Yöresel Yemek Yarışması ise hamur işleri, sebze yemekleri, et yemekleri ve tatlı olmak üzere 4 kategoride 80 kadının rekabetine sahne oldu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Çifteler İlçe Başkanı İdris Karakaş, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıkgöz, Eskişehir Aşçılar Derneği Başkanı Yılmaz Korkmaz, Neo Plus AVM Müdürü Yavuz Arslan ve yemek kitabı yazarı Gizem Özdilli katıldı.

Jüri üyelerinin arasında sempozyuma katılan sanatçılar, geçtiğimiz yıl düzenlenen yarışmada dereceye giren ev hanımları, mahalle muhtarları, gazeteciler ve Türkiye Aşçılar Federasyonu yetkilileri yer aldı. Burada bir değerlendirmede bulunan Başkan Ataç, “Tepebaşı’nın emektar kadınları, hepiniz hoş geldiniz. Her yıl yaptığımız bu etkinlikte, hepiniz özel yemeklerle emeğinizi burada sergiliyorsunuz. Jüri üyelerimizin yüzleri gülüyor, biraz da kilo almışlar gibi. Elbette birinciler, ikinciler, üçüncüler belirlenecek ama benim gözümde hepiniz birincisiniz. Bundan dolayı da bu yarışma her yıl büyüyerek devam ediyor. Bu güzel etkinlik sizlerin katılımı ile anlam buluyor. Hepinize teşekkür ediyorum, tebriklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Katılımcılara hitap eden Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise “Birinci olsun, sonuncu olsun, tüm hanımların eline sağlık. Ben inanıyorum ki tüm yemekler çok güzel. Ellerinize sağlık diyorum. Başkanımız Ahmet Ataç’a böyle bir güzellik için teşekkür ediyoruz. Bu etkinlik de gelenekselleşti. Çok güzel bir ortam oluşturulmuş. Tüm hanımlarımızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Ardından 4 kategoride belde evleri kursiyerlerinden oluşan 80 yarışmacının hazırladığı yemekler jüriye sunuldu ve tadımları yapılarak tek tek puanlandı. Yapılan oylamalar sonucunda sebze yemekleri kategorisinde lahana sarması ile Hacer Dönmez birinci, zeytinyağlı kırmızı biber ile Filiz Durceylan ikinci, zeytinyağlı yaprak sarması ile seçil çelik üçüncü ve patlıcan sefası yemeği ile Süheyla Özcan mansiyon ödülüne layık görüldü. Hamur işleri kategorisinde Kadriye Akçay cevizli haşhaşlı çörek ile birinci olurken, Aysan Yaprakçı mantı ile ikinci, Sema Gakçı güllaç böreği ile üçüncü ve Nuriye Sapaner kavurma börek ile mansiyon ödülünün sahibi oldu. Et yemekleri kategorisinde ise birinciliği etli karalahana yemeği ile Sema Nur Gider, ikinciliği patlıcan kebabı Saniye Çınar, üçüncülüğü sorpa çorbası ile Halise Vatansever ve mansiyon ödülünü içli köfte ile Suna Siren elde etti. Tatlı kategorisinde ise Aysun Kahraman nokul tatlısı ile birinci oldu. İkinciliği muska baklava ile Nurgül Altınel, üçüncülüğü Bayburt yöresine ait tatlılı çorba ile Nuray Özkan kazandı. Tatlı kategorisinin mansiyon ödülü ise ıspanaklı pastanın sahibi Nilgün Bıçak’a gitti.
Etkinlik, dereceye girenlere ödüllerinin ve plaketlerinin takdim edilmesinin ardından çektirilen toplu hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

5. Ulusal Pişmiş Toprak Kaplarda Yöresel Yemek Yarışması’na İnoksan, Güral Porselen, ONT Ticaret, Gedikpaşa Süt Evi, Erken Et Entegre, La Lorraine, TR İnoks, T. Chef Uniforms ve Yıldız Teknik sponsor olarak destek veren firmalar arasında yer aldı.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri