24 Şubat 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

PİŞMİŞ TOPRAK SEMPOZYUMU

11. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu, düzenlenen toplantı ile basına tanıtıldı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın, Prof. Bilgehan Uzuner’in, sponsor firma temsilcilerinin ve basın mensuplarının katıldığı, Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Tepebaşı Belediyesi’nin her yıl düzenlediği ve bu yıl 11.’sini organize ettiği Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu anlatıldı. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç sempozyum hakkında basın mensuplarına bilgiler aktararak, 08-24 Eylül tarihleri arasında Eti Eski Fabrika alanında gerçekleştirilecek sempozyumun, bu sene adalet’e adandığına dikkat çekti. Başkan Ataç, “Pişmiş Toprak Sempozyumu’nu bu sene hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu kavramlardan birine, yani adalet’e adadık. Aramızda sponsorlarımız var, destekçilerimiz var, farklı ülkelerden gelen gönüllü arkadaşlarımız var. Böyle bir kalabalığa hitap etmek onur veriyor. Bilgehan Hoca’mın çok büyük emeği var. Her yapılan işte damla damla teri var. Sanatını bilgisini aktardığı sempozyum O’nun için de benim için de çocuğumuz gibi. Artık delikanlı olmaya başladı. Gerçekleştirdiğimiz ilk sempozyumun için bir broşür hazırlamıştık. O broşürün son sayfasında bir çocuğun çamurla masada bir şeyler yaptığı bir fotoğraf var. Orada, ‘Biz başlattık siz yaşatın’ demişiz. O zamanlar 6-7 yaşlarında bir çocuk olsa, şimdi koca bir delikanlı olmuştur. Gerçi sempozyuma 5 yıl ara verildi ama nadasa bırakmak gibi oldu ve daha da canlanıp bugünlere gelmesini sağlandı. Eskişehir’de 11.’si yapılan sanat etkinlikleri çok az. Zeytinoğlu Ailesi’nin müzik festivali vardı. Keşke devam etseydi. Diliyoruz ki şehirde bu tür etkinlerin sayısı artsın. Eskişehir 1999’dan sonra Türkiye’de parmakla gösterilen bir şehir oldu. Bayram tatillerinde deniz kenarlarına gidiliyor ama şehre döndüğümüzde rahat bir nefes alıyoruz ve ‘İyi ki bu şehirde yaşıyoruz’ diyoruz. Bu etkinliklerin, şehirlerin yaşayan bir organizma gibi nefes alıp vermesine büyük etkisi var. Eskişehir’in zaten diğer illere göre farkı bu... Şehrin ileri gitmesine, çağdaşlaşmasına büyük katkıları var. Eskişehir halkı bunu özümsedi. Gerçekten sempozyum alanına baktığımda o kadar keyifli ziyaret yapıyorlar ki. Klasik bir söz ama seçkinlerin değil halkın sempozyumu olarak bu günlere geldi. Görevler bugün var yarın yok ama Allah ömür verdiği sürece bunların takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu hakkında söz alan Sanat Danışmanı Prof. Bilgehan Uzuner ise “Geçen sene 10.’sunu yaptık ve rüştünü ispat eden bir çalışma yaptık. Alan alan bakarsak belediye - üniversite işbirliği çok önemli… Üniversitede oluşturan bilgi, sanat, kültür... Üniversitedeki birikimin, belediyedeki güçle buluşması... Üniversite için bir bilginin kente aktarılması, belediye için etkinliklerin donanımlı ve kaliteli yapılması. Bunda payımız olmasından gurur duyuyoruz. Burası bambaşka bir sanat eğitimi veriyor diyebiliriz. Öğrenciler için bir şans; usta sanatçılarla çalışıyorlar. Sanatçılar açısından da önemli. Sanatçıların en büyük eserleri buradaki parklarda... 130 eserimiz var ve sanıyorum bu sene 150 rakamına ulaşacağız. Eskişehir’de açık hava müzesi hayalimiz vardı; meğerse bu hayal kendi kendine oluyormuş. Bu etkinlikte halk, çocuklar direkt sanatın mutfağına giriyor. Sanat mutfağını bu kadar kolay açmaz. Sanatçı da eserini bu kadar kolay açmaz. Herkes dokunuyor yardım ediyor, imece... 15 gün yine birlikte olacağız. Bunun bilimsel toplantılarla olan diğer bir ayağı var. Türkiye’nin diğer üniversitelerinden arkadaşlar birikimlerini sunuyorlar. Bu sene Ahmet Başkanımıza, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği tarafından “Sanata Hizmet Ödülü” verildi. Nitelikli 3’üncü,  4’üncü ödülümüzü aldık. Umarım daha büyüterek bu kenti donatırız. Kent iyi bir giysi, tasarlanmış alan biz de onun mücevher taşlarını koyuyoruz. Başarılı geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
Basın toplantısı, konuşmaların ardından çektirilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

11. ULUSLARARASI ESKİŞEHİR PİŞMİŞ TOPRAK SEMPOZYUMU
Tepebaşı Belediyesi tarafından içerik anlamında farklılığı ve çeşitliliğiyle dünyada sadece Eskişehir’de düzenlenen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 11’incisi,  08- 24 Eylül 2017 tarihleri arasında Eti Eski Fabrika alanında gerçekleştirilecek.

Sempozyumun resmi açılışı 11 Eylül Pazartesi saat 18.30’da Eti Eski Fabrika alanında yapılacak ve açılış konserinde sanatçı Alpay sahne alacak. Bu yılki sempozyum her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz, insanlığın uyum içinde, bir arada ve kardeşçe yaşamasının koşullarını hazırlayan “Adalet” kavramına adandı.

Sempozyumda pişmiş toprak; bilimsel, sanatsal ve sektörel olarak ele alınacak. Bilimsel sunumlar yapılacak,  davet edilen sanatçıların çalıştığı heykeller Tepebaşı bölgesinde parklara yerleştirilecek ve geleneksel üretim yapan üreticiler ile sektör içinde yer alan firmaların ürünlerini tanıtmalarına olanak sağlanacak.

Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 11.’si ile birlikte bugüne kadar Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 32 farklı ülkeden sanatçılar sempozyuma katılmış olacak. Şimdiye kadar gerçekleştirilen 10 sempozyuma ise 100 sanatçı katılırken 130 heykel üretildi ve 389 bilimsel sunum yapıldı.

Sempozyumda sanatçılar her yıl olduğu gibi bu yıl da sempozyum alanında tasarladıkları heykel çalışmalarını gerçekleştirirken, diğer yandan pişmiş toprakla ilgili bilimsel sunumlar yapılacak, sergiler açılacak, yarışmalar ve çocuk atölyeleri düzenlenecek ve konserler verilecek.

Düzenlenecek 11 ayrı konserde sahne alacak sanatçılar arasında, açılış konserini gerçekleştirecek olan Alpay’ın yanı sıra Buray, Mithat Körler ve kapanış konserinde sahne alacak olan Müzik Kutusu da bulunuyor.

KENT KİMLİĞİ / KENT KÜLTÜRÜ
İnsanlık tarihinin en eski ve sıcak yapı malzemesi olan Pişmiş Toprak, zaman içinde değişen yapısı ve çeşitlenen kullanım alanlarıyla bugün için de hem sanatın, hem de bir sanayi kolunun önemli bir maddesi durumunda… Eskişehir kent tarihi içinde tuğla ve kiremit sektörünün Tepebaşı bölgesinde yoğunlaşmış olması nedeniyle, bizim açımızdan, pişmiş toprağın böyle geleneksel hale gelmiş bir etkinlikte ele alınması, “Kent kimliğine” ve “Kent Kültürüne” de sahip çıkmak anlamına geliyor. Pişmiş Toprak Sempozyumu’na uzun yıllardır ana sponsor olarak destek veren Başak Kiremit’in yanı sıra bu yıl Eti ve Neo Plus da ana sponsorlar arasında. Ayrıca 32 firma da sponsor olarak kent kültürüne katkıda bulundu. Ayrıca Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 11’incisine Anadolu Üniversitesi başta olmak üzere pek çok kuruluş da destekte bulundu.

KATILAN SANATÇILAR
Bu yıl sempozyuma yurt dışından Hosig Bank (Güney Kore), Thatree Muangekaew (Tayland), Kenichi Harayama (Japonya), Judith Püschel (Almanya), Christine Lübge (Almanya), Penelope Vallejo (İspanya) ve ülkemizden Kaan Canduran, Vedat Kacar, Aysun Çölbayır Diniz, Nurtaç Çakar ile Nurdan Arslan katılacak sanatçılar arasında yer alıyor.

TOPRAĞIN ÖYKÜSÜ ON BİRİNCİ KEZ YAŞANACAK
İnsanlığın en sıcak yapıtaşı pişmiş toprak... Sadece bu değil tabii. Zaman içinde çok farklı kullanım alanı bulmuş kendine. Yapıtaşlarından sanatsal kullanıma kadar… Başlangıçta, en temel ihtiyaçlarına dönük kullanmış insanlık onu. Zamanla bir sektör halini almış. Eskişehir’in Tepebaşı bölgesi, Cumhuriyet’le birlikte, tuğla- kiremit sektörünün geliştiği bir bölge... Öyle ki, kentin bütün fabrikaları bu bölgeye kurulmuş. Kent gelişip, nüfus da artınca ve fabrikalar da yerleşim bölgelerinin ortasında kalınca, bazıları kapanmış, bazıları da biraz daha modern bir üretimi hedefleyip sanayi bölgesine taşınmış.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, 11. kez düzenlediği ve artık kentin ‘kimliklerinden’ biri haline gelen pişmiş toprağı uluslararası bir etkinlikle gündeme taşıyıp, yaşatmaya çalışıyor. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nda pişmiş toprak; bilimsel, sanatsal ve sektörel olarak ele alınıyor. Pişmiş toprağa yönelik bilimsel sunumların yanı sıra, yurtiçi ve yurt dışından davet edilen sanatçıların çalıştığı heykeller Tepebaşı bölgesinde parklara yerleştiriliyor, bu alanda üretim yapan işletmeler de etkinliğe davet edilerek onların da ürünlerini tanıtma olanağı sağlanıyor.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri