24 Şubat 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Tepabaşı Maliyeti Dert Etmedi BRONZ HEYKEL YAPTI

Tepabaşı Maliyeti Dert Etmedi BRONZ HEYKEL YAPTI
  • 26 Ağustos 2017 Cumartesi
  • 3431 kez okundu

Tepebaşı Belediyesi önünde personelin de katılımıyla açılan Atatürk Heykeli sosyal medyada da ses getirdi. Heykelin üstüne yazılan yazı konusunda bir çok eleştiri alırken belediye de yaptığı açıklamada Eskişehirde bir ilki gerçekleştirdikleri ifade edildi. Eskişehirde maliyet az olsun diye fiber glasstan yapılırken bu heytel için bronz tercih ettiklerini bilgisi verildi.

"Bizim aklımız var, bizim yol gösteren Ata’mız var" şeklinde yapılan açıklamada heykelin 300 kg ağırlığında olduğu ifade edildi.

Sosyal medya da yer bulan açılışla ilgili Ahmet Ataç tarafından yapılan paylaşımda kullanılan ifadeler eleştirildi ve Provakasyon yapıldığı iddia edildi.

Belediye tarafından yapılan yazılı açıklama ise şöyle:BİZE YOL GÖSTEREN ATA’MIZ VAR

Ulu Önder Mustafa Kemal Ayatürk’ün yeni bronz heykelinin açılışı, Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası önünde gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi,  Heykel Bölümü,  Heykel Anasanat Dalı öğretim üyesi Prof. Rahmi Atalay tarafından hazırlanan Atatürk heykeli yoğun katılım ile açıldı. Heykelin açılışı için düzenlenen törene, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, belediye personeli ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesinde bir konuşma yapan Başkan Ataç, özel bir arşiv fotoğrafından seçilen ve yapımı yaklaşık 4 ay süren heykel hakkında bilgi vererek, “Buraya daha önce bir büst koymuştuk ama bu büst Tepebaşı Belediyesi’nin çapına küçük geliyordu. Özel bir arşiv fotoğrafından Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü’nden Profesör Rahmi Atalay ile çalıştık. Yapımı yaklaşık 4 ay sürdü. Yaklaşık 300 kilogram ağırlığı var. Eskişehir’de heykeller ekonomik olsun diye genelde fiber glasstan yapılıyor. Ama biz bu Atatürk heykelinin bronzdan olmasını arzu ettik ve güzel de bir çalışma oldu. Zaman geçtikçe daha güzel oluyor ve daha estetik görünüyor. Bizim aklımız var, bizim yol gösteren Ata’mız var.  Eskişehir’e uzun süreden beri ilk defa bronz Atatürk heykeli konuyor. Şehrimize hayırlı, uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Törende daha sonra barış adına güvercinlerin uçurulması eşliğinde 2,5 metre uzunluğunda ve 300 kilogram ağırlığında olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bronzdan heykeli açıldı.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri