24 Şubat 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ÇİFTELER YÖRÜK TÜRKMEN DERNEĞİNDEN MUHTEŞEM ŞENLİK

ÇİFTELER YÖRÜK TÜRKMEN DERNEĞİNDEN MUHTEŞEM ŞENLİK
  • 16 Ağustos 2017 Çarşamba
  • 2627 kez okundu

Çifteler Yörük Türkmen aşiretleri sosyal dayanışma ve yardımlaşma derneği tarafından düzenlenen 1. Geleneksel Çifteler Yörük Türkmen Şenliği düzenlendi.
 
Çifteler açık pazar yerinde gerçekleşen 1. Geleneksel Çifteler Yörük Türkmen Şenliğine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
 
Program Eskültür-Der mehter takımının yürüyüşü ve şenlik alanındaki muhteşem mehter icrası ile başladı.
 
Hüseyin Güven’in sunumuyla devam eden şenlik Sultanlar zeybek ekibinin gösterisi ile devam etti.
 
Şenliğin protokol bölümü Çifteler Yörük Türkmen aşiretleri sosyal dayanışma ve yardımlaşma derneği başkanı Ümit Yaşar Kara’nın açılış konuşması ile başladı.
 
Dernek başkanı Ümit Yaşar Kara konuşmasında ‘Derneğimiz birlik ve beraberliği sağlamak, Yörük Türkmen kültürünü araştırmak, yaşamak ve yaşatmak, diğer yandan Türk kültürünün yozlaşmasını, Türk kültürünü yeniden canlandırmak amacıyla bu derneği kurduk. Değerli büyüklerim, insanların birbirleri ile kaynaşmasını sağlayan ve birlik beraberliği en üst seviyede olduğu bu yıl 1. Geleneksel Çifteler Yörük Türkmen Şenliğini kutlamanın mutluluğunu ve onurunu yaşamaktayız. Şu an burada göstermiş olduğunuz birlik ve beraberliğimiz ve bu kalabalık ülkemiz üzerinde hain emmeleri olanlara birliğimizle en büyük mesajı veriyoruz. Bu vatan bizimdir ve daima bizim kalacaktır. Yörük Türkmen anaları evlatlarını vatanına kültürüne saygılı yetiştirir.
‘İçtiğimiz ayran herkes yörüğe hayran’ bu şenlikte emeği geçen dernek yönetim kuruluna, Çifteler belediye başkanına ve dahi katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum’ dedi
 
Program Eskişehir Kayı boyu /yakaboyu köylüleri dernek başkanı Mehmet çetin, Mal Hatn kadın derneği başkanı Elvin Aydın Akın, Ertuğrulgazi ve yunusemre federasyonları kurucu üyesi Ümmühan Yavuz ve Çifteler belediye başkanı Metin Özen konuşmaları ile devam etti. Konuşmacılar birlik beraberlik mesajları verdiler.
 
Şenlikte misafirlere 1500 kişilik Yörük Aşı (bulgur aşı) ve meyve suyu ikramı yapıldı.
 
Konuşmaların ardından sunucu Hüseyin Güven ‘Yörük Türkmen Duası’ nı okudu.
 
Şenliğe Çifteler belediye başkanı Metin Özen, Han belediye başkanı Erdal şanlı, Mahmudiye belediye başkanı İshak Gündoğan, belediye başkan yardımcısı Hatice Doyuk, Eskişehir yunusemre kültür federasyonu başkanı Muammer Toykar, Eskişehir kayı boyu /yakaboyu köyleri dernek başkanı Mehmet Çetin, Eskişehir mal har-tun kadın dernek başkanı Elvin Aydın Akın, Osmangazi Yörük Türkmen dernekleri federasyonu genel sekreteri Tuncay Kuru, Ertuğrulgazi ve yunusemre federasyonları kurucu üyesi Ümmühan Yavuz, hayme ana kadın dernek başkanı feza Kıran, Çifteler kaymakamlığı yazı işleri m.v Metin Gökçen, İşadamı Ahmet Hızlan, Doğruyol partisi il başkanı Harun özdemir, Çifteler devlet hastanesi başhekimi Dr Kenan Balibaşı’nın yanı sıra binlerce davetli katıldı.
 
Şenliğin konser kısmında ise Eskişehir’in sevilen sanatçılarından Nermin Çevik, Güven Eraslan ve sürpriz sanatçı Mustafa Gökçe birbirinden güzel türkülerle sahne aldılar.
 
 Programın sonlarına doğru Ülkemizde Türk Halk Müziği’nin sevilen ses ve saz sanatçısı, türkülerin kraliçesi diye adlandırılan Yudum birbirinden güzel türkülerle davetlileri coşturdu.
 
 Final kısmında ise Çifteler Yörük Türkmen aşiretleri sosyal dayanışma ve yardımlaşma derneği başkanı Ümit Yaşar Kara başta Sanatçı Yudum olmak üzere tüm protokol üyelerine plaket takdim etti. Kapanış konuşması ve fotoğraf çekimi ile program sona erdi.
 
Haber: Hüseyin GüvenGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri