21 Mart 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Geleneksel Sanatlar Tasarım Çalışma Grubu Karma Sergisi

"Geleneksel Sanatlar Tasarım Çalışma Grubu Karma Sergisi" Anadolu Üniversitesi'nde 
 
“Geleneksel Sanatlar Tasarım Çalışma Grubu Karma Sergisi” 3 Ağustos Perşembe Günü Anadolu Üniversitesi Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverler ile buluştu. Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen sergiye, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Aybar, Merkez Müdür Doç. Dr. Mehmet Topal, Sergide ürünlerini sergileyen sanatçılar ve birçok ziyaretçi katıldı.

Ebru sanatı ve deri işlemeciliği, polimer bebek, seramik, lüle taşı, ahşap işleme, taş gravür, keçe, kağıt sanatı, cam üfleme sanatı, illüstrasyon, kukla ve gölge oyunu sanat eserlerini içeren “Geleneksel Sanatlar ve Tasarım Grubu Karma Sergisi” ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

“Türk dünyasının yetirdiği seçkin bilim insanları ve onların ürettiklerinin yeni kuşaklara aktarılması hedeflenmektedir”

Serginin açılış konuşmasını yapan Merkez Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal “İçinde bulunduğumuz Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezimiz, Türk dünyasının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için kurulmuştur. Bu bağlamda Türk dünyasının yetirdiği seçkin bilim insanları ve onların ürettiklerinin yeni kuşaklara aktarılması hedeflenmektedir. Bugün dünyaya damgasını vurmak iddiasında olan her devletin hareket noktası şüphesiz tarihi birikimi, kültür ve sanat dünyasıdır. Kültürde derinliğin, mimaride incelik ve zarafetin, edebiyat ve musikide zengin ifade ve mana derinliğinin, hat ve tezinatta  sabır ve asaletin, hülhasa sanattın her şubesinde sadelik içinde ihtişamın  numunelerin ürünlerini veren orijinal kültürü olan bir milletiz.” dedi.

Doç. Dr. Topal konuşmasına şu sözlerle devam etti:  “Kültürümüzün ulusal ve uluslararası düzeyde benimsenmesi için merkezdeki birimler sabit materyal dışında, sergi, konser, sempozyum, konferans, okuma seminerleri, matematik, astronomi ve geleneksel el sanatlarımızın öğretilmesi gibi faaliyetlerle bu doğrultuda çalışmalar yapmaya devam etmektedir. 3 ila 13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan Geleneksel Sanatlar Tasarım ve Çalışma Grubu Karma Sergisi, sanatçılarımızın ürünlerinin sergilenmesi yanında onların kişisel performanslarına da sahne olacak mini atölye çalışmalarını ziyaretçilerimiz görme imkanına kavuşacaktır. Bu güzel faaliyetlere ev sahipliği yapan müessesenin varlığını sürdürebilmesi ve hizmetlerini devam ettirebilmesi şüphesiz manevi destekle mümkündür. Bu desteklerini bizden esirgemeyen başta Prof. Dr. Naci Gündoğan olmak üzere, merkezlerimizin bağlı bulunduğu Prof. Dr. Ali Savaş Koparal hocamıza ve personel desteğiyle bizi her zaman mutlu eden sayın Prof. Dr. Aydın Aybar hocamıza, bu tasarım grubu çalışmalarını bir araya getiren Uğur Bilge hocamıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Siz ziyaretçilerimize de teşriflerinizden dolayı şükranlarımızı iletiyoruz.”

Geleneksel Sanatlar Tasarım Çalışma Grubu adına konuşma yapan Özlem Çopur “ Geleneksel Sanatlar Tasarım Çalışma Grubu’nun ayrı ayrı değerli sanatçı arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız çalışmalarımızı size sunmak için buradayız. Bu gurubu birleştiren sanat koordinatörü Osmangazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uğur Bilge hocama, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nde bize kapılarını açan Mehmet Topal ve çalışma ekibine çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Fazıl Tekin, Prof. Dr. Aydın Aybar, Prof. Dr. İlhami Ünlü, sanatçılara katılım belgelerini takdim etmesinin ardından  sergi kanunda Ömer Faruk Bayrakçı, Klasik kemençede Orhan Eryılmaz, tamburda Meriç Düzbaş, ritim sazda Engin Kurman’ın yer aldığı Pesendide Türk Müzik Topluluğu’nun saz eserlerinden oluşan mini Klasik Türk Müziği konseriyle devam etti.

Geleneksel Türk Gölge Oyunu Hacivat Karagöz’ün oynatılmasının ardından ziyaretçilerin sergi alanını gezmesiyle program sona erdi.  Sergi 3-13 Ağustos tarihleri arasında, Anadolu Üniversitesi Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverler ile buluşmaya devam edecek.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri