23 Mayıs 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

GEZİCİ KÜTÜPHANELER ANADOLU YOLUNDA

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu'nun her köşesine ulaşan gezici kütüphanelerinin nitelik ve niceliklerini yükseltmeye devam ediyor. Bakan Avcı’nın katıldığı törenle 5 gezici kütüphane aracı daha hizmete girdi. Araç sayısı 45’e ulaştı.

Yeni alınan araçlar Ankara, Denizli, Erzincan, Hatay ve Yozgat’ta vatandaşların kullanımına sunulacak. Gittiği ilin önemli bir şahsiyetinin ismi verilen araçlara bu yıl Turgut Uyar, Özay Gönlüm, Yıldırım Akbulut, Cemil Meriç ve Abbas Sayar’ın isimleri verildi

Ülke genelinde 1.165 noktaya kütüphane hizmeti götüren Bakanlığın hedefi; ulaştığı merkez ve kişi sayısını daha da artırmak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı toplumda okuma alışkanlığını geliştirmek ve yaşam boyu eğitime katkıda bulunmak için gezici araçlarını nitelik ve nicelik olarak yükseltti. Bakanlık, yerleşik kütüphanelerin bulunduğu yerlerden uzakta yaşayan vatandaşlara gezici kütüphane araçlarıyla hizmet götürüyor.

Gezici kütüphaneler, hasta, engelli veya eve bağımlılar olarak adlandırılabilecek toplumdaki özel grupların; nüfus açısından dağınık bölgelerde yaşayanların veya benzer nedenlerden dolayı yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımızın bilgi gereksinimlerini karşılamak ve vatandaşlarımıza bilgiye erişimde fırsat eşitliği sağlamak adına, modern kütüphanecilik ilkelerine göre kurgulanmış taşıtlar aracılığıyla hizmet götürüyor.

Gezici kütüphaneler “İnsan kütüphaneye gidemiyorsa, kütüphane insanın ayağına gelir” ilkesiyle, kentteki bir vatandaş ile köydeki vatandaşın aynı olanaklardan yararlanmasını sağlıyor. Böylece bölgedeki bütün vatandaşlar, büyük bir halk kütüphanesinde bulunan her çeşit bilgi kaynağına, herhangi bir yerde ulaşma dolayısıyla bilgilenme olanağına sahip oluyorlar. 

Ülkemizde ilk defa 1963 yılında gezici kütüphane hizmetleri için taşıt almak üzere bütçe tahsis edildi ve sonraki yıllarda minibüs ve otobüs gibi çeşitli araçlarla gezici kütüphane hizmetleri götürülmeye başlandı.

Haziran 2016’da 15 adet gezici kütüphane aracı Aydın, Bursa, Burdur, Çorum, Elazığ, Iğdır, Isparta, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Nevşehir, Tekirdağ ve Trabzon İl Halk Kütüphanelerine tahsis edilmişti.

62.099 kayıtlı üyesi bulunan, 1.165 noktaya hizmet götüren, 142.658 adet koleksiyona sahip olan 40 adet gezici kütüphaneden 2016 yılında toplam 308.167 kişi yararlanmıştı.

Söz konusu araçlarda her kesime uygun güncel koleksiyonlar, eğitici ve öğretici amaçlı kullanılmak üzere LCD televizyon, DVD oynatıcı, internet bağlantısı bulunan dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, okurlar için tasarlanmış oturma grubu, satranç masası ve gezici kütüphane çalışanları için gerekli her türlü araç gereç (mini buzdolabı, su ısıtıcı) bulunuyor. Vatandaşların gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilmeleri, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabilmeleri amaçlanıyor.

Bugün ise 5 adet gezici kütüphane aracı Ankara, Denizli, Erzincan, Hatay ve Yozgat İl Halk Kütüphanelerine tahsis edildi ve gezici kütüphane aracı sayısı 45’e ulaştı. Araçlara, tahsis edildikleri ilin önemli bir şahsiyetinin ismi veriliyor. Bu sene Ankara’ya tahsis edilen araca Turgut Uyar, Denizli’ye giden araca Özay Gönlüm, Erzincan’da kullanılacak araca Yıldırım Akbulut, Hatay’a tahsis edilene Cemil Meriç ve Yozgat’a giden araca Abbas Sayar’ın isimleri verildi.

Araçlar Ankara’da Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle hizmete girdi. Törende Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı araçları tahsis edildikleri İl Halk Kütüphaneler müdürlerine teslim etti.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri