18 Mart 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

15 Temmuz Milli İrade Ve Demokrasi Günü Anma Programı

15 Temmuz Milli İrade Ve Demokrasi Günü Anma Programı
  • 12 Temmuz 2017 Çarşamba
  • 2801 kez okundu

“15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Günü” dolayısıyla tertiplenen programlara katılmak üzere Eskişehir’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, tüm şehitlerimiz için Reşadiye Camii’nde düzenlenen Mevlid-i Şerif’e katıldı.

Eskişehir'de "15 Temmuz Milli İrade Ve Demokrasi Günü" etkinlikleri kapsamında, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanlar ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimiz için mevlit okutuldu. Mevlit programına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı.

Eskişehir İl Müftülüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün organize ettiği mevlit programı Reşadiye Camiinde öğle namazı öncesinde gerçekleşti. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, mevlit ve duaların okunmasının ardından sona erdi. Mevlit sonrası cami çıkışında vatandaşlara pilav, tatlı ve ayran ikram edildi.

Mevlit programına, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mevlit sonrası Bakan Avcı ve Vali Özdemir Çakacak, 15 Temmuz darbe girişimde şehit olan Fatih Dalgıç’ın Çifteler İlçesi’ndeki kabrini ziyaret etti.

Burada Bakan Avcı, Vali Çakacak ve beraberindeki heyet,  15 Temmuz gecesi Türk demokrasisine yapılan darbe girişimi sırasında, Çengelköy Sabancı Polis Merkezi Amirliğinin askerler tarafından kuşatıldığı haberini alır almaz hemen Polis Merkezine koşan, ancak darbecilerin Çengelköy Karakol Amirliği önünde açtıkları ateş sonucu şehit olan Polis Memuru Fatih Dalgıç’ın kabrini ziyaret etti.

Çifteler ilçesi Alikan Mahallesi mezarlığında yatan şehidin kabrine gelen Bakan Avcı ve Vali Çakacak, burada şehit için dua ederek, şehidin kabrine güller bıraktı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından okunan Fatiha sonrası, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Vali Özdemir Çakacak, Şehit Polis Memuru Fatih Dalgıç’ın annesi Asiye Dalgıç, babaannesi Zeynep Dalgıç, amcası Gökhan Dalgıç, kardeşleri Batuhan Dalgıç ve Mustafa Dalgıç ile birlikte Alikan Mahallesinde bulunan şehit evini ziyaret etmek üzere kabristandan ayrıldı.

15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişiminde şehadete eren Şehit Polis Memuru Fatih Dalgıç’ın adı Çifteler ilçesinde açılan bir İmam Hatip Ortaokuluna verilerek ölümsüzleştirildi.

Şehit evini ziyaretten sonra Bakan Avcı, Vali Çakacak, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Muharip Hava Kuvvet Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Çifteler Kaymakamı Gökhan Dolaş, Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen ve İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Şehit Fatih Dalgıç İmam Hatip Ortaokulu’nu gezdi.

Okulda açılan "15 Temmuz" konulu resim ve fotoğraf sergisini de gezen Bakan Avcı, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'un yıl dönümü dolayısıyla şehitlikleri ziyaret ettiklerini söyledi.

Bakan Avcı, Çifteler ilçesinde de 15 Temmuz şehitlerinden Fatih Dalgıç'ın kabrini ziyaret edip, şehitleri minnetle yâd ettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Şehitlerimizin ailelerine sabırlar niyaz ediyoruz. Onlar, 15 Temmuz'da içeriden dışarıdan büyük bir komployu, dünya siyaset tarihinde eşi benzeri olmayan bir destan yazarak boşa çıkarttılar. Onlara milletçe minnettarız. Terörle mücadelede şehit olan kardeşlerimiz de aynı şekilde... Terörle mücadele, terörün üzerimizdeki emelleri, aynı oyunun parçaları. 15 Temmuz bunun zirveye çıkmış haliydi. Başımıza terör belasını saranlarla, 15 Temmuz'u tezgâhlayanlar aşağı yukarı aynı tezgâhlardan besleniyor."

Okuldaki resim sergisini gezdiğini de belirten Bakan Avcı, "O resimler 7'den 70'e bu işin ne olduğunu, içinde ve dışında kimlerin nasıl rol aldığını net bir şekilde gösteriyor. Çocuklarımızın çizdiği resimlerde de bu bilinci gördüğüme mutlu oldum. Eski bir Milli Eğitim Bakanı olarak çocuklarımızın bilinç düzeyini sevindirici buldum. Burada okuyan çocuklarımız defterlerine bir harf, çizgi çizdiğinde şehidimizin amel defterine işlenmeye devam edecek." ifadelerini kullandı.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri