27 Mayıs 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Başkan’dan Festival Teşekkürü

Tarih ve kültür diyarı şirin ilçemizin son dönemindeki, değerlerini ve tanıtım etkinlikleri gün yüzüne çıkarılması, pek çok bilinmeyen ve tanınmayan yanları bu sayede tüm kamuoyu şehrimiz ve ülkemiz tarafından ilgiyle izlenmesine neden olmaktadır.

 M.Ö 1300-600 yıllarına kadar uzanan yerleşim yeri olarak tarih sahnesinde görülen Sivrihisar, Anadolu da 8 isim taşıyan yegâne beldedir. Tarih ve şehircilik uzmanlarına göre her isim 200-250 yıl yaşam sürdüğü varsayıldığında, belde Traklar, Etiler, Lidyalılar, Frigler, Hititler, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapmış, özellikle Selçuklu ve Osmanlı döneminde altın çağını yaşayan Sivrihisar da dönemin şaheserlerini görme şansına sahibiz. Yakın tarihimizde şehir merkezinde 6 medresede yetişen zamanın ünlü âlim, ulemâ, devlet adamı, hak ve halk büyüklerinin yetiştiği görülmektedir. Bunlardan Nasreddin Hoca, Yunus Emre, Hızır Bey Çelebi, Aziz Mahmut Hudayi, Sinan Paşa, Mehmet Kaplan sadece bazılarıdır.

 Türk kültürünün örf ve adetleri yanında mutfak kültür, sanatın her dalında ismini taşıyan ürünleriyle tanınan ve aranan bir şehridir Sivrihisar.

Coğrafi yapısı itibariyle bir ayrıcalığa sahip şehri adeta bir hilal gibi kucaklayan doğa harikası granit sivri kayalarıyla da farklılık göstermekte, 300 km alanda böyle bir jeolojik yapının görülmediği, kayalarımız girişimlerimiz sonucunda UNESCO tarafından yerinde görülüp incelenmiş, doğa harikası olan bu değerin jeopark olması için gereğinin yapılması hususunda yardımcı olacaklarını beyan etmişlerdir.
 

İşte böylesine tabiat harikası, tarih kültürü ve yetiştirdiği ulu insanların beldesi Sivrihisar son dönemde Sivrihisar Belediyesinin gayretli ve ciddi girişleriyle istenilen hedefe ulaşmakta ciddi ve ses getiren adımlar atılmış oldu.
 4 Şubat 2017 tarihinde, yöreye has tadı ve lezzetiyle ünlü sucuğumuzun tanıtım etkinliği fevkalade başarılı geçmiş tüm ziyaretçilerimizin övgü dolu ifadeleri bizleri mutlu kılmıştır.

  30 haziran, 1-2 temmuz 2017 günlerinde kutlanan Nasreddin Hoca, uluslararası kültür ve sanat festivali beklentinin çok üstünde ilgi görmüş bölgede böylesine bir organizenin getirdiği ses şehrimiz, ülkemiz ve pek çok uluslar tarafından tebrik mesajlarıyla değerlendirilmiştir.

 Halk filozofu, düşünür, fıkralarında insanlara ders veren ünlü büyüğümüz Nasreddin Hocamızın doğup, büyüdüğü, ikliminde feyz aldığı Sivrihisarımız çok önemli değeri olan hocamız bundan böyle her yıl değil- her vesileyle, her ortamda onun torunları olarak, anma ve yââd etme sorumluluğunu zevkle yerine getireceğimize inanıyoruz.
 Bu etkinliklerde başarılar sergileyen başta Sivrihisar belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve Sivrihisar kaymakamlığını kutlar, emeği geçen tüm görevlilere şükranlarımızı sunarız.  05/07/2017

SEV
BAŞKAN
Naci ŞAKARGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri