27 Mayıs 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESKİŞEHİR’DE İLK NAHT SANATI SERGİSİ AÇILDI !

ESKİŞEHİR’DE İLK NAHT SANATI SERGİSİ AÇILDI !
  • 5 Temmuz 2017 Çarşamba
  • 3386 kez okundu

Geleneksel tarihi sanatlarımızdan Hat yada diğer adıyla Hüsn-ü Hat Sanatı’nın ahşap oyma sanatı ile birleşmesinden meydana gelen Naht Sanatı’nın Antalya’da yaşayan usta ismi ve Kültür Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatçısı olan Nahhat Fatih Topatan’ın 14. kişisel sergisi Eskişehir Özdilek Alışveriş Merkezi’nde açıldı.

Eskişehir Özdilek Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliğini  yaptığı Naht Sanatı Sergisi’nde birbirinden özel ve her biri büyük emekler sonucunda ortaya çıkan eserler sanatseverlerin ilgisine sunulurken, Eskişehir Özdilek Alışveriş Merkezi ziyaretçileri de sergiye yoğun ilgi gösterdi.

14. kişisel sergisini Eskişehir Özdilek AVM’de açan Nahhat Fatih Topatan ‘Naht Sanatı’nın hattatların kaleminden ortaya çıkan hüsn-ü nat eserlerinin farklı ahşap türleri kullanılarak kıl testere, oyma, kabartma, kakma ve yakma gibi usullerle işlendiği bir sanat olduğunu, kendisinin daha çok Naht Sanatı’nın kıl testere ile kesim dalında eserler verdiğini ve daha çok orijinal ayet ve hadis-i şerif hatları üzerinde çalışmalar yaptığını söyledi.

Ayrıca; bu sanatın tarihsel başlangıç dönemi ile ilgili olarak da sanatın Selçuklu Dönemi’nde başladığını ifade eden Fatih Topatan “Bu sanat Osmanlı döneminde de devam etmiş ancak Cumhuriyet dönemi ve sonrasında unutulan sanatlar arasına girmiş. Biz de elimizden geldiği kadar bu sanatı tekrar gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Naht sanatını babasından öğrendiğini belirten Topatan, “Yaklaşık 25 senedir bu sanatla iç içeyim, benden sonra da inşallah çocuklarım bu sanatı yaşatacak” şeklinde konuştu.

‘Naht Sanatı’ sergisi 07 – 14 Temmuz 2017 tarihleri arasında Eskişehir Özdilek AVM’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri