27 Mayıs 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali” Başladı

​Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı,  Sivrihisar ilçesinde düzenlenen “Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali”ne katıldı.

Festivale Bakan Avcı’nın yanı sıra; Vali Vekili Cafer Yıldız, Sivrihisar Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ve vatandaşlar katıldı.

Nasreddin Hoca'nın kızı Fatma Hatun'un mezarı ve Nasreddin Hoca'nın sandukasının bulunduğu alanı ziyaret eden Bakan Avcı, Vali Vekili Yıldız ve beraberlerindeki heyet burada dua etti.

Daha sonra festivalin gerçekleştirildiği Nasreddin Hoca Kültür Parkı'na geçen Bakan Avcı, Vali Vekili Yıldız ve beraberlerindeki heyet, resim ve heykeltıraş Metin Yurdanur'un heykel sergilerini gezdi.

Yurt içi ve yurt dışından halk dansları topluluklarının gösterilerini izleyen Bakan Avcı, yaptığı konuşmada, bu toprakları vatan kılan kahraman, gazi ve şehitlere minnet borcu bulunduğunu söyledi.

Hayatın güzelleşmesine katkıdan bulunan herkesin bu toprakları vatan kılan kahramanlar olduğunu ifade eden Bakan Avcı, şöyle konuştu:

"Eskişehir olarak milletimizin ve devletimizin temellerini atan, irfan ve gönül medeniyetimizi tesis eden pek çok manevi büyüğümüzün, önderimizin makamlarına ev sahipliği yapıyoruz. Şehir olarak bu konuda bir iftihar listesine sahibiz. Şehabettin Sühreverdi, Mihal Gazi, Seyyid Gazi, Battal Gazi, Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Ahi Mahmud Efendi, Hacı Hasan Hüsnü Dede, Çürükoğlu Hüseyin Efendi¸ Hacı Abdullah Efendi¸ Sivrizade Efendi, Sadık Efendi gibi kültürümüzün, inancımızın büyük şahsiyetleri bu şehirde yaşadılar, bütün ülkeye yayılan bir feyz ile hizmet ettiler yani buraları bize vatan kıldılar. Bu büyüklerimizin tesirleri, çizdikleri istikamet, bıraktıkları manevi miras sadece Anadolu'nun değil, bütün inanç ve gönül coğrafyamızın da en kıymetli hazinelerindendir. Nasreddin Hoca, büyük bir bilge kişiliktir. O bütün Türk dünyasında muhtelif isimlerle anılmaya, yaşamaya devam ediyor. Nasreddin Hoca, tarihi bir kişilik olmanın ötesinde Türk milletinin felsefi zekasını, hikmet derinliğini sembolize eden bir millet ve medeniyet büyüğüdür."

Bakan Avcı, gelecek yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı, üniversiteler ve farklı kültür kurumlarının da katkısıyla festivalin yaygınlaşmasını diledi.

Gelecek yıl düzenlenecek Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali'nde bir ödül vereceklerini bildiren Bakan Avcı, "Uluslararası bir deneme yarışması açıyoruz. Bakanlık ve Sivrihisar Belediyesi ortaklığıyla dünyaya ve bütün dillere açık bir deneme yarışması düzenleyeceğiz." dedi.

Bakan Avcı, deneme yazarlarının bir tema üzerine denemeleriyle yarışmaya katılacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"O tema da 'Nasreddin Hoca, neden eşeğine ters binmiş?' olacak. Denemecilerimiz, felsefecilerimiz, Nasreddin Hoca ile eşeği arasındaki bu hikayenin felsefi yorumunu nasıl yapacak? Denemecilere küçük bir ipucu vereceğim. Rahmetli Uysal Oskay Hocamız tarafından Türkçeye çevrilen Walter Benjamin'in 'Tarih Üzerine Çalışma' diye tezleri var. Bu tezlerden 9'uncusu Paul Klee'nin 'Angelus Novus-Yeni Melek' isimli tablosundan yola çıkarak bir tarih tezi geliştirir. Yeni Melek, ileriye doğru uçarken bakışları geriye doğru yönelmiştir. Walter Benjamin, buna çok güzel bir yorum getirir. Denemecilerimiz, bu benzerliğe ve çağrışıma dikkat edecekler diye ümit ediyorum. Eşeğe ters binme hikayesinde Nasreddin Hoca'mıza fazla haksızlık edildiğini düşünüyorum. Bu konuya bakışım şu: Aslında Nasreddin Hoca'nın eşeğe ters bindiği falan yok, terslik eşekte. Eşek eşekliğinden ters gidiyor. Yoksa Hoca'nın istikameti ve oturuşu doğru, eşekte sorun var."

“Türk ve İslâm düşünürü, ünlü mizah ustası Nasreddin Hoca’yı ‘Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali’nde siz değerli davetli ve katılımcılarla birlikte anmaktan, duyduğum memnuniyeti ve mutluluğu ifade etmek isterim” diyen Vali Vekili Cafer Yıldız ise, bilge bir kişiliğe sahip olan hocayı şu sözlerle anlattı:

“Nasreddin Hoca, sıradan bir bilge değildir. O, Anadolu hikmetinin en önemli temsilcilerinden birisidir.

Hocamızı yalnızca bir mizah-güldürü ögesi olarak algılamak O’na karşı yapacağımız en büyük hatalardan birisi olur.

Sözlü gelenek içerisinde, 13. yüzyıldan günümüze zenginleşerek ulaşan Nasreddin Hoca kıssalarını bugün fıkra olarak adlandırıyoruz.

 Bu fıkralar anlatılıp gülünecek ve sonrasında unutulacak anlatılar değildir.

Bizler bu fıkralara hayatın çok farklı yönlerini açıklayan, içtimai ve sosyal hayatımızı aydınlatacak ve yol gösterecek birer kılavuz olarak bakmalıyız.

Nasreddin Hoca’nın fıkralarında, görünenin arka plânında Türk dünyasının nükte, zekâ ve hoşgörü anlayışı yatmaktadır.

O, Türk mizah gücünün, ince zekâsının efsaneleşmiş kahramanıdır. Onun her fıkrası hoşgörü ikliminde mizahla hikmetli dersler verir.

O, bilgelik dersler verirken şahsına has üslubuyla kırmadan, gönül incitmeden taşı gediğine oturtmuştur.

Aslında O’nun asıl hedefi kişiler değil, kötü ve çirkin davranışlardır.

İnsanların kıyafetlerine göre ağırlandığı meclisleri “Ye kürküm ye” diyerek,

Yanlış işlerin içine girip kendisine zararlı işler yapanları uyarmak için ağaca çıkıp ‘Kendi bindiği dalı keserek’,

Emeksiz kazanç peşinde olanları “Parayı veren düdüğü çalar” diyerek,Fırsatçılara ‘Kazan doğurdu” diyerek Talkı eğitmeyi gaye edinmiş bir bilgedir Nasreddin Hoca.

Sayın Bakanım,

Türk milletinin gönül medeniyetinin manevî mimarlarından olan Hoca’mızın büyük bir ümitle gönüllere çaldığı sevgi ve hoşgörü mayası tutmuştur.

Sadece ülkemizde değil, bütün Türk dünyasında tanınan ve sevilen Nasreddin Hoca’nın ‘Dünyanın merkezi’ dediği memleketi Eskişehir, bugün Türk dünyasının ve kültürlerin buluşma merkezi olmuştur. Ve bunun haklı gururunu yaşamaktadır.

Sözlerime son verirken festivalde emeği geçenlere teşekkür ediyor, Nasreddin Hoca’nın manevî ikliminin ülkemizde ve tüm dünyada her haneye, her bireye ulaşmasını temenni ederek, herkese saygılarımı sunuyorum.”

Konuşmaların ardından vatandaşlara etli pilav ikramında bulunuldu. “Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali” 2 Temmuz’da sona erecek.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri