27 Mayıs 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

15 TEMMUZ DESTANINA ŞİİRLERLE ÖVGÜ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN 15 TEMMUZ DİRİLİŞ ŞİİRLERİ GÜLDESTESİ KİTABINA ÖNSÖZ:

 “15 TEMMUZ TARİHİMİZDEKİ EN ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİ”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türk milletinin gösterdiği onurlu direnişin anlatıldığı şiirler, TÜZDEV tarafından ‘15 Temmuz Diriliş Şiirleri GÜLDESTESİ’ kitabıyla ölümsüzleştirildi. TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, “15 Temmuz gecesi üzerine ne söylense az. 15 Temmuz yeni bir başlangıç oldu. Türkiye hür ve bağımsız bir asrın kapısını araladı” diyor

15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından Türk milletinin gerçekleştirdiği onurlu direniş, ’15 Temmuz Diriliş Şiirleri GÜLDESTESİ’ kitabıyla Türkiye Üstün Zekâlı ve Dâhi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) tarafından ölümsüzleştirildi. TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden’in derlediği, editörlüğü Hacı Kısır tarafından gerçekleştirilen kitapta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sunum yazısı bulunuyor. Aralarında ünlü şair Ahmet Selçuk İlkan’ın da yer aldığı 49 şairin 58 şiiri; okuyanları o tarihi geceye götürüyor.

‘İnancımıza, tarihimize, medeniyetimize sahip çıkmak mecburiyetindeyiz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kitabın sunum yazısında, “Türkiye’nin kurtuluşunun sadece ve sadece milletle birlik olarak gerçekleşebileceğini idrak ettiğimiz o gece, tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biridir” diyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam ediyor: “15 Temmuz ne kadar küllenirse küllensin, ne kadar üzeri  örtülmeye çalışılırsa çalışılsın, bu milletin özünde var olan o asil duruşun yaşamaya devam ettiğini ortaya çıkarmıştır. Türkiye’nin bir daha 15 Temmuz gibi felaketlere uğramaması için hep birlikte iki şeye aynı anda sahip çıkmak mecburiyetinde olduğumuzu gördük: Birincisi; inancımıza tarihimize, medeniyetimize, kültürümüze, ikincisi de ülkesiyle birlikte dünyanın her köşesindeki mağdurlara, mazlumlara…”

Kalabalıklar yeniden milletleşti

Kemal Tekden, 1400 şiir arasından derlenen 58 şiirden oluşan 15 Temmuz Diriliş Şiirleri GÜLDESTESİ kitabını, 15 Temmuz şehitleri anısına ithaf ettiklerini vurguluyor. Kitabının önsözünde, “15 Temmuz gecesi üzerine ne söylense azdır” diyen Tekden şunları söylüyor: “Asırlardır kendini kedi sanan bir aslanın kükreyişi ve dirilişiydi o gece… Tanklar, toplar, uçaklar karşısında dik duranların destan yazmasıydı. Kalabalıklar o gece yeniden milletleşti, o gece millet ve milletiyle bütünleşen bir lider devleşti.”

Geliri şehit ailelerine

Kemal Tekden, “O gece sanki Çanakkale ruhu canlandı” diyor ve ekliyor: “İstanbul, Ankara, Kayseri… Bütün Türkiye yeniden fethedildi. Dünya yeniden ‘Müslüman Türk’ün direnişine, dirilişine şahit oldu. Mazlumlar sevindi, zalimler üzüldü o gece. 15 Temmuz yeni bir başlangıç oldu. Türkiye, hür ve bağımsız bir asrın kapısını araladı. Çokluk içinde birlik, tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet olduk o gün; her ferdinin bir gecede kahramanlaştığı… Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.”

15 Temmuz Diriliş Şiirleri GÜLDESTESİ’nin geliri ‘Şehit ailelerine’ bağışlanacak.

15 TEMMUZ ŞEHİTLER MARŞI’ndan…

Sen vatan kahramanı, demokrasi şehidi,

Yine bir tarih yazdın dünya bunun şahidi,

Bir mucize yarattın 15 Temmuz gecesi,

Can verdin vatan için yoktu bunun ötesi,

O nasıl bir yürek ki binlerce tanka bedel,

Ölüm bile vız geldi, utandı senden ecel…

                                      AHMET SELÇUK İLKAN

 

TÜZDEV Hakkında: Türkiye Üstün Zekâlı ve Dâhi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV), Türkiye’deki üstün zekalı ve yetenekli çocukların tespit edilmesi ve bu çocukların eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlamak amacıyla 2012’de kuruldu. Türkiye’nin önemli bir yer üstü hazinesi olan üstün zekâlı ve yetenekli çocukların, farklılıklarına uygun özel eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını sürdüren TÜZDEV, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile çeşitli projeler geliştiriyor.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri