23 Nisan 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Şiir Buluşması Sona Erdi

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması sona erdi. 4 gün süren buluşma kapsamında 10 ülkeden 35 şair, edebiyatseverlere şiir ziyafeti sundu.

Etkinlik kapsamında, şair Hasan Erkek’in şiirleri ve resimlerden oluşan bir sergi açıldı.  Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri, Prof. Zeliha Akçaoğlu öncülüğünde, Hasan Erkek'in, Hayat Yenile Beni, Beyaz Menekşe ve Sevdadan Kanadım adlı şiir kitaplarındaki şiirler üzerine yaptıkları resimlerden oluşan sergi, festival süresince vatandaşlar tarafından ziyaret edildi.

Etkinlikler, “Şiir ve Barış” konulu oturum ile devam etti. Yaprak Öz’ün yöneticiliğini yaptığı oturumda konuşmacılar Louisa Baulbars (Fas), Dannybal Reyes Umbria (Venezuela), Ali Jaafar Al-Allaq (Irak), H.S. Shivaprakash (Hindistan) ve Dong Sun (Çin) şiirin dünya barışı üzerindeki rolü ve etkisi üzerine konuştu.

Etkinlikte daha sonra “Türk ve Alman Edebiyatı” isimli oturuma geçildi. Hasan Çötok’un yönettiği bu oturumda ise Alman şairler Achim Wagner, Gerd Adloff, Tabea-Xenia Magnar ve Lutz Langert iki ülkenin edebiyatını masaya yatırdı.

Şiir Buluşması’nın üçüncü gününde son olarak Nedim ve Zeynep Göknur Yıldız konseri ve şiir okumalarına geçildi. Burada yurtdışından buluşmaya katılan Louisa Boulbars (Fas), Dannybal Reyes Umbria (Venezuela), Ali Jaafar Al-Allaq (Irak), H.S. Shivaprakash (Hindistan), Dong Sun (Çin), Achim Wagner (Almanya), Gerd Adloff (Almanya) ve Tabea-Xenia Magnar (Almanya)  şiirlerini sanatseverler için seslendirdiler. Ardından yerli şairler Emel Koşar, Baki Ayhan T, Çiğdem Sezer, Yaprak Öz, Ömer Turan, Nuri Demirci, Duygu Kankaytsın, Kaan Koç, Harun Atak, Selim Temo, Cenk Gündoğdu, Mehmet Can Doğan, Muzaffer Özdemir, Nisa Leyla, Nilüfer Altunkaya, Erkan Kantarcı, Ahmet Taşcıoğlu, Jan Ender Can, Emel Kaya, Mesut Şenol ve Hasan Erkek eserlerini şiir severler için seslendirdi.

7. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’nın son gününde de yine yerli ve yabancı şairlerin şiir ziyafeti yaşandı.
Öte yandan Komşu Yayınları, Şiir Buluşması’na önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da kitap desteği verdi. Yayınevi, Yasakmeyve ve Delisarmaşık dizisinden çıkardığı kitaplarını, buluşmaya katılan şiir severlere ücretsiz armağan etti.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri