23 Nisan 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

GÜVENLİK KÜLTÜRÜ AİLEDE BAŞLAMALI

Eskişehir Kent Konseyi İş Sağlığı ve İş Güvenliği Çalışma Grubu, “Yaşam ve Riskler” konulu panel düzenledi. İş yerinde ve evlerde yaşanabilecek kazalar ve alınacak önlemlerin anlatıldığı panel yoğun ilgi gördü.

Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da düzenlenen panelin moderatörlüğünü Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Kahya yaparken, OGÜ Maden Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyhan Önder, Avukat Adalet Sezer Özbunar, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nurettin Çelik ve Elektrik Elektronik Mühendisi Oğuz Soylu konuşmacı olarak katıldı.

 Panelin açılış konuşmasını yapan İş Sağlığı ve İş Güvenliği Çalışma Grubu Başkanı Levent Özbunar, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası dolayısıyla halkı bilgilendirmek istediklerini ifade ederek “Bizler İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün önce ailede başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Hayatımızın her anında karşılaşabileceğimiz riskler ve bu risklere karşı basit önlemlerle hayatımızı kolaylaştıracağımızı ve kendimizi koruyabileceğimizi biliyoruz. Bugün burada bu önemleri hep birlikte konuşacağız.”dedi.

Açılış konuşmasının ardından başlayan panelde Doç. Dr. Seyhan Önder, insanların ilk olarak güvenli davranış biçimini öğrenmesi gerektiğini ve bu öğrenmenin ailede başlaması gerektiğine dikkat çekti. Av. Adalet Sezer Özbunar ise yaşamdaki risklerin ve bireylerin hukuki sorumluluklarını anlatarak, birey olarak bilinçlenmenin öneminin altını çizdi.

“İNSANIN YEDEK PARÇASI YOK”
Kimya Mühendisi A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nurettin Çelik, insana değerin sağlığında verildiğini ifade ederek “İnsanın yedek parçası yok. O yüzden dikkatli olmalı ve küçük detayları bile önemsemeliyiz. En basiti temizlik malzemelerini, asitleri su ve meyve suyu şişelerine koymamamız gerekiyor. Bunları dikkatimiz dağıldığında bizler ve çocuklarımız içebilir. Bunun sonucunda organlarımız ciddi zararlar görebilir.”dedi. Elektrik-Elektronik Mühendisi Oğuz Soylu ise evimizde kullandığımız elektrikli aletlere işaret ederek “Masum görünen bu aletler büyük kazalara sebebiyet verebilir. Türkiye’de ev kazaları tüm kazaların yüzde 25’ini oluşturuyor. “diye konuştu.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri