22 Nisan 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

GÜHER-SÜHER PEKİNEL KARDEŞLER ESKİŞEHİR’DE

Sayısız ünlü sanatçıyla birlikte konser veren Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, dünyaca ünlü piyanistler Güher-Süher Pekinel ikiz kardeşleri konuk edecek. 17 Mart 2017 tarihindeki konseri, ünlü Şef Rengim Gökmen yönetecek.
 
Dünyada, ‘Müzikal nefes derinliklerine’ odaklanabilmek için göz temasında bulunmadan çalan tek piyano ikilisi olan Türkiye’nin müzikteki gurur kaynağı Güher-Süher Pekinel kardeşler Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile müzikseverleri klasik müziğin büyülü dünyasında gezdirecekler.
      
Uluslararası müzik dünyasında ayrıcalıklı bir ilgi odağı olmanın yanı sıra, kendi alanlarında günümüzün önder sanatçıları arasında yer alan  Güher-Süher Pekinel piyano ikilisinin konseri 17 Mart 2017 Cuma günü saat 20.00’de Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.
      
İlk kez 6 yaşında dinleyici karşısına çıkan ikiz kardeşler Paris Konservatuarı ve Frankfurter Musikhochschule’deki eğitimlerinin ardından, çağımızın en önemli piyanistlerinden Rudolf Serkin’in çağrısı üzerine Philadelphia Curtis Institute of Music’de kendisiyle, daha sonra New York’da Claudio Arrau ve Leon Fleischer gibi piyano efsaneleri ile çalışan. Pekinel kardeşler Avrupa, ABD, Japonya ve Uzak Doğu’nun pek çok kentinde verdikleri konser ve resitallerle dünyanın en önde gelen piyanistleri arasında yer aldılar.
      
Pekinel'ler, UNESCO Dünya Müzik Yarışması dahil, katıldıkları uluslararası yarışmalarda birinci gelerek, ünlerini pekiştirdiler. Pekinel kardeşlerin başarı öyküleri Alman ZDF ve ARD -Arte kanallarının ortak yapımı ile belgesel haline getirilmiş olup " İkiz Yaşam" başlığı ile dünya televizyonlarında tekrarlanarak yayınlanmaktadır.
      
Devlet Sanatçısı olan ve Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora unvanına sahip olan Pekinel kardeşler ülkemizde çeşitli sosyal sorumluluk projelerine imza atarak, ilköğretim yaşındaki çocukların müzik alanında eğitim yapmalarına destek vermektedirler.
      
Sanat ve kültürün yoğun yaşandığı, müzeleri, parkları, heykelleri ile adını çok duydukları Eskişehir'i çok merak ettikleri için Türkiye'deki ilk konserlerini  şehrimizde gerçekleştirmeye karar verdiklerini belirten  Pekinel kardeşler, konser sonrası kenti daha iyi tanımak  için 2-3 gün  Eskişehir'de kalacaklarını açıkladılar.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri