23 Mayıs 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

HURMAYI SOFRALARINIZDAN EKSİK ETMEMENİZ İÇİN 4 NEDEN!

HURMAYI SOFRALARINIZDAN EKSİK ETMEMENİZ İÇİN 4 NEDEN!
  • 16 Mayıs 2018 Çarşamba
  • 592 kez okundu

Kan şekerini dengeliyor, tokluk hissi sağlıyor

Tarihi çok eskilere kadar uzanan ve Ramazan sofralarının da vazgeçilmezlerinde olan hurma, zengin vitamin ve mineral içeriği ile her zaman tüketilmeyi hak eden önemli bir besin kaynağı. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Mine Şenarslan, tokluk hissi yaratması ve yüksek lif içeriği ile sindirim sistemini düzenlemesine yardımcı olan hurmanın hem iftar, hem de sahur sofralarında tercih edilebileceğini söylüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Mine Şenarslan, Ramazan boyunca bir bardak su ve 1-2 adet hurma ile orucun açılabileceğini, iftardan sonra da tatlı isteğini kontrol edebilmek için bir bardak süt ve iki adet hurmanın iyi bir ara öğün olabileceğini belirtiyor. 

Günlük enerji, mineral ihtiyacını karşılayabilen ve şeker isteğini baskılama yayardımcı olan hurma her yaş grubunun beslenmesinde yer verilebilecek bir besin. 2 adet orta boy hurma, 89 kalori, 19.2 mg kalsiyum, 208.8 mg. potasyum, 4.5 gr. lif ve 0.54 gr protein içeriyor. Yüzde 44-88 oranındaki yüksek şeker içeriğine rağmen, glisemik endeksinin düşük olması sayesinde, gün içerisinde düşen kan şekerinin dengelenmesi adına çok güzel bir alternatif oluşturuyor. Aynı zamanda iyi bir lif ve enerji kaynağı olan hurmanın, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sisteminden, sinir sistemine kadar birçok noktada olumlu etkiler yarattığını belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Mine Şenarslan, hurmanın 4 önemli yararını anlattı

1. Sinir sistemini güçlendiriyor
Kalsiyum, magnezyum, demir ve A,B1,B2, Niasin ve C vitamininin yanında hurmada en az 15 çeşit mineral bulunuyor. Potasyum, bor, kalsiyum kobalt, bakır, flor, demir magnezyum,manganez,fosfor,sodyum,selenyum ve çinko bunlardan bazılarını oluşturuyor. Muzdan 2.5 kat daha fazla potasyum barındıran hurma, zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde sinir sistemine destek sağlıyor. Hafızanın güçlenmesinede yardımcı olduğu için özellikle ileri yaş grubunda yer alan kişilerin hurmanın bu özelliğinden yararlanması öneriliyor.


2. Sindirimi kolaylaştırıyor
Hurma lif içeriğinin yüksek olmasından dolayı, sindirim sistemine de olumlu katkı sağladığından Ramazan ayında sıklıkla karşılaşılan kabızlık sorunun çözümüne deyardımcı oluyor. Ayrıca, genel olarak kabızlık sorunu yaşayanlar da, içine hurma koydukları suyu gece boyu beklettikten sonra ertesi sabah içerek hurmanın laksatif. Yüksek lifli yapısı nedeniyle hurma, birçok kanser türüne karşı koruyucu etki yaratan besinlerden biri olarak gösteriliyor.

3. Güçlü bir antioksidan kaynağı
Hurma, antioksidan içeriği en yüksek meyvelerden biri. Bu özelliğinin mide ülseri üzerinde de iyileştirici etki yarattığı düşünülüyor. Ayrıca yeterli miktarda tüketildiğinde kolesterol düzeyine düşürmede olumlu etkiler yaratarak, kalp ve damar hatalıklarına karşı korunma sağlıyor. Ara öğünler için 2-3 adet orta boy hurma 1 porsiyon meyve yerine geçebiliyor.

4. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Hurmanın bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etki yarattığı çeşitli araştırmalarla gösterilmiş. Hurma tüketimi hücresel bağışıklıktan ziyade özellikle humoral yani sıvısal bağışıklık olarak bilinen antikorlar aracılığıyla sağlanan bağışıklığa destek oluyor. Böylece enfeksiyonlara karşı savaşta destek sağlıyor.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Sağlık Haberleri