25 Mayıs 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

VİRÜSLERİ ÖMÜR BOYU VÜCUTTA KALIYOR

Rahim ağzı kanserine davetiye çıkaran HPV enfeksiyonu, kadın sağlığının en büyük tehditlerden biri. Acıbadem Eskişehir Hastanesi’nden Dr. Ramazan Bayırlı, virüslerin ömür boyu vücutta kalabildiği enfeksiyon hakkında alınabilecek önlemleri anlattı.

Genital bölge ve mukozalarda enfeksiyon yaparak siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan HPV enfeksiyonu, vücutta hücreler içine yerleşiyor. Bağışıklık sisteminin hücreden atamadığı virüs, bir ömür boyu normal vücut hücrelerinde uyur şekilde kalıyor. Bu sebeple HPV enfeksiyonu, kesin tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul ediliyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, HPV enfeksiyonuna karşı alınması gereken önlemleri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Cinsel temasla bulaşıyor
Rahim ağzı kanserinin kadın genital kanserleri içerisinde ikinci sıklıkta görüldüğünü söyleyen Dr. Ramazan Bayırlı, “Rahim ağzı kanserlerinin yüzde 99,7’si HPV virüsü nedeniyle oluşuyor. Genital enfeksiyonlar arasında da HPV’nin rolü giderek artıyor. HPV, ABD’de cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar arasında ilk sırada yer alıyor. Her yıl ABD’de ortalama 500 bin kadın, genital siğil nedeniyle doktora başvuruyor” diyor. HPV enfeksiyonunun cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer aldığını söyleyen Dr. Bayırlı, enfeksiyon sürecini şöyle anlatıyor: “Özellikle çok sayıda cinsel eşi olan bireyler ve bu bireylerin eşlerinde HPV yaygın olarak görülüyor. Enfeksiyon, cinsel ilişki esnasındaki temas ile bulaşıyor, erkeğin kondom kullanması ise bulaşma riskini azaltsa da sıfıra indirmiyor.”

Erkeklerde belirti göstermeyebilir
HPV bulaştıktan sonra genital bölgede veya anüs etrafında sayıları ve büyüklükleri değişken siğillerin oluştuğunu söyleyen Dr. Bayırlı, “Enfeksiyon, özellikle erkeklerde tümüyle belirtisiz seyredebiliyor. Kadınlarda bazı durumlarda karnabahar görünümlü dev kitlelere de rastlanabiliyor. Ağız yoluyla yapılan cinsel temaslar sonucunda ağız mukozasında da lezyonlar ortaya çıkabiliyor” diyor. Kadınlarda bu enfeksiyonun ancak Papsmear incelemesinde anlaşılabileceğini belirten Dr. Bayırlı, HPV DNA testlerinin Türkiye’de şu anda tarama amaçlı kullanıldığını söylüyor.

Lazer veya cerrahi uygulama ile tedavi ediliyor
HPV enfeksiyonları kriyoterapi, koterizasyon, lazer, cerrahi ve radyofrekans yöntemleriyle tedavi edilebiliyor. Bunun yanı sıra 2015 yılında bir çalışmada kullanılan VGX-3100 aşısının da enfeksiyonun tedavisine katkı sağladığı biliniyor. HPV aşısı için ideal zamanın cinsel hayatın henüz başlamadığı genç kızlık dönemi olduğunu belirten Dr. Ramazan Bayırlı, konu ile ilgili şunları aktarıyor: “Yine de her yaştaki kadın aşı olabiliyor. Bu aşı eğer vücutta HPV varsa bu virüsün ortadan kalkmasını sağlamıyor, yani tedavi edici özelliği bulunmuyor.  Ancak 9-26 yaş grubunda aşı yaptıranlar rahim ağzı kanserinden ve kanser öncesi değişiklerden yüzde 90 oranında korunabiliyor. İleri yaş grubunda veya daha önce HPV ile enfekte olanlarda ise eğer bağışıklık sistemi virüsü vücuttan temizlerse sonrasında tekrar HPV alınmasını engelliyor.”

Kanser virüslerine karşı koruyucu
2 farklı tipi bulunan HPV aşısı ile ilgili Dr. Ramazan Bayırlı, şu bilgileri veriyor: “Bunlardan biri 2, diğeri ise 4 tipe karşı koruyuculuk sağlıyor. Her iki aşının içerisinde de en fazla kanser nedeni olan 2 virüs tipine karşı koruyuculuk bulunuyor. Ancak 4 tipe karşı koruyuculuğu olan aşı aynı zamanda kansere dönüşme ihtimali olmayan siğillere karşı da koruyuculuk sağlıyor.”Dr. Bayırlı, “HPV aşısı yapılsa bile düzenli aralıklarla rahim ağzı kanseri tarama testi Papsmear’in yaptırılması gerekiyor.”

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Sağlık Haberleri