21 Nisan 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Sıfır Atık Projesi 2018” Eskişehir’deki kamu kurumu çalışanlarına anlatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eskişehir İl Müdürlüğü tarafından 26 Şubat Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2009’da “Sıfır Atık Projesi 2018” tanıtım toplantısı düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Sıfır Atık Projesi” Eskişehir’deki kamu kurumlarının il müdürleri ve çalışanlarına anlatıldı. Tanıtım toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eskişehir İl Müdür Yardımcısı Gülnur Gençler Abeş ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eskişehir şubesinden çok sayıda kişi katıldı.

Sıfır Atık Projesi’nin tüm Türkiye’de hayata geçirilmesi hedefleniyor

Eskişehir’deki kamu kuruluşlarının Sıfır Atık Projesi kapsamında bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen tanıtım toplantısına Eskişehir ilinden çok sayıda kamu kurumu çalışanı katılım sağladı. Çevre Yüksek Mühendisi Mesut Çiftçi’nin sunumu ile projenin detayları, çevreye ve ekonomiye katkıları anlatıldı. Çiftçi sunumunda şu bilgileri verdi; “Sıfır Atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedef. Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile, verimliliğin artması, temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması, israfın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması, çevresel risklerin azalmasının sağlanması, çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların duyarlı tüketici duygusuna sahip olmasının sağlanması mümkün olacak. Sıfır Atık Projesi, Ankara’dan başlamak üzere aşamalı olarak tüm Türkiye’de hayata geçirilecek.”

Sıfır Atık Projesi Kamu Kuruluşlarında da uygulanacak

Projenin kamu kurum ve kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması ve 2023 yılında tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmesinin hedeflendiğini belirten Mesut Çiftçi, kamu kuruluşlarına yönelik uygulamalarda izlenecek süreçlerden şu şekilde bahsetti; “Kamu kurumlarında, kurumdaki sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasından, etkin ve verimli bir şekilde uygulanmasından ve izlenmesinden sorumlu olacak bir asil, bir yedek olmak üzere en az iki kişi belirlenecek. Belirlenen bu kişiler tarafından, sıfır atık yönetimini sağlayacak bir çalışma ekibi kurulacak. Mevcut durum esas alınarak kuruma özgü termin planı hazırlanacak. Termin planında ihtiyaçların belirlenme ve temin edilme süresine, eğitim takvimine ve uygulama başlangıcına yer verilecek. Uygulamada kullanılacak tüm ihtiyaçlar belirlenir ve listelenecek. Kumbara, poşet, taşıma aracı, konteyner vb. temin edilecek. Uygulamanın ne şekilde, ne zaman, kimler tarafından gerçekleştirileceğine ilişkin talimatname hazırlanacak. Atıkların geçici olarak depolanacağı alan mevzuata uygun olarak kurulacak. Biriktirme ekipmanları ve tanıtım materyallerinde renk skalası uygulanacak. Temin edilen biriktirme ekipmanları personellerin kolayca ulaşabileceği noktalara, uygun aralıklarla yerleştirilecek. Ekipmanlara göre tasarlanmış bilgilendirme materyalleri kolay görülebilecek yerlere asılacak. Ayrı ayrı toplanan atıklar, geçici depolama alanında depolanacak. Geçici depolama alanına gelen ve çıkan tüm atıkların kayıtları tutulacak. Değerlendirilebilir atıklar çevre lisanslı geri kazanım tesislerine, değerlendirilemeyen atıklar ise çevre lisanslı bertaraf tesislerine gönderilecek. Uygulamadaki tüm atıkların kayıtları tutulacak. Uygulamanın etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla izleme ekipleri uygulamayı değerlendirecek. Elde edilen verilere ilişkin raporlama yapılacak ve yıllık rapor hazırlanarak eksiklikler ve geliştirilecek taraflar tespit edilip gerekli önlemler alınacak”

Sunumunun ardından tanıtım toplantısı soru-cevap şeklinde devam etti.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Ekoloji Haberleri