19 Temmuz 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Porsuk MYO ve Ulaştırma MYO’da mezuniyet töreni coşkusu

Porsuk MYO ve Ulaştırma MYO’da mezuniyet töreni coşkusu
  • 23 Haziran 2018 Cumartesi
  • 312 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Porsuk Meslek Yüksekokulu (PMYO) ve Ulaştırma Meslek Yüksekokulu (UMYO) 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Dönemi mezunlarını 21 Haziran Perşembe günü PMYO Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törenle uğurladı. Törene Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Gültekin, Prof. Dr. Mustafa Kemal Biçerli ve Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı’nın yanı sıra öğretim elemanları, üniversite mensupları, mezunlar ve aileleri katıldı.

“Fedakârlıklarınızın değerini ölçebilmek mümkün değil”

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan konuşmasına başta Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize rahmet, minnet ve şükranla anarak başladı. Mezunlar ve aileleriyle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Prof. Dr. Gündoğan, öncelikle mezun öğrencilerin ailelerine seslenerek şöyle konuştu: “Kıymetli aileler, çocuklarınızın daha güzel koşullarda yaşamaları ve müreffeh bir geleceğe sahip olmaları hayaliyle yıllar çaba sarf ediyorsunuz. Yaptığınız fedakârlıkların değerini ölçebilmek elbette mümkün değil. Bizler, Anadolu Üniversitesinin bütün çalışanları, bu fedakârlıklarınızın bize yüklediği sorumlulukla yıllardır emanetlerinize sahip çıkmak için elimizden geleni yaptık. Bütün imkânlarımızla, kurduğunuz hayallerin gerçekleşebilmesi için çalıştık. Gençlerimizi günümüzün gereklilikleri doğrultusunda donatmaya uğraştık ve artık onların sahip oldukları bilgi birikim, kazandıkları tecrübe ile daha güzel bir dünya için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerine inanıyoruz. Hatta Anadolu Üniversitesi farkı ile akranlarının çok daha ötesinde bir konumda olduklarına eminiz. Bu yüzden, bundan sonra yapılabilecek en önemli şeyin onlara güvenmek, sahip olduklarını hayata geçirebilmeleri için onları desteklemeye devam etmek olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum.”

“Anadolu Üniversitesinin size kattıkları sayesinde zorlukları çok daha kolay aşacaksınız”

Mezun öğrencilerin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bir takım zorluklarla karşılaşacaklarını, zaman zaman aşmakta zorlanacakları problemlerin sadece mesleki yaşamla da sınırlı kalmayacağını ifade eden Rektör Gündoğan, “Hepimizin geçtiği yollardan geçeceksiniz, hepimizin çözmek için çaba sarf ettiği sorunlarla yüzleşeceksiniz fakat şundan kuşkum yok ki Anadolu Üniversitesinde geçirdiğiniz yıllar, aldığınız eğitim, katıldığınız ya da düzenlediğiniz kültürel ve sanatsal etkinlikler, kurduğunuz dostluklar ve çoğu zaman dört mevsimi ile hemhâl olduğunuz kampüslerimizin size kattıkları sayesinde bizlerden çok daha kolay aşacaksınız.” diye konuştu. “Bu aziz millet, bizleri olduğu gibi sizleri de çok büyük fedakârlıklarla okuttu.” diyen Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, mezunların artık kendileri, aileleri ve ülkeleri için sorumluluk alma zamanının geldiğini belirtti ve ülkemiz ve insanlık adına da başarılı olmak zorunda olduklarını dile getirdi.

“Anadolu Üniversitesi 60 yıllık geçmişiyle kocaman bir aile olarak her zaman arkanızda olacaktır”

Mezuniyetin Anadolu Üniversitesi ile bağların kopması anlamına gelmediğini belirten Gündoğan, “Anadolu Üniversitesi bağınızın kopmadığını, aksine daha da güçlenerek artacağını söylemeliyim. Üniversitenizin kapısı sizlere her zaman açık olacak ve burada edindiğiniz dostluklar sizi hiçbir zaman bir başına bırakmayacaktır. Anadolu Üniversitesi, 60 yıllık geçmişiyle kocaman bir aile olarak her zaman sizlerin arkasında olacaktır.” dedi ve şu sözlerle konuşmasını noktaladı: “Bu duygularla başarılarınızın devamını diler, sizleri mezuniyetiniz dolayısıyla gönülden kutlarım. Sizleri çok ama çok seviyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

“Meslek yüksekokulları düşünce ve kabiliyet kaynaklarını bir araya getiren çözüm merkezleridir”

Mezunların hayatlarının en önemli dönüm noktalarından birinde olduklarını belirten PMYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tombul, meslek yüksekokulu öğrencilerinin toplam öğrenci sayısının yaklaşık üçte birini oluşturduğunu ifade etti ve 21. yüzyıl dünyasında ülkemizin en güçlü yanlarından birinin nitelikli insan gücü olduğunu vurguladı. Bilim ve teknolojide yaşanan hızlı değişimin, sanayinin yüksek insan gücünü arttırırken meslek yüksekokullarının öneminin de bir göstergesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tombul, “Bugün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere baktığımızda mesleki eğitimin önemini daha iyi görebiliyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Rusya’ya kadar pek çok ülkede nitelikli ara eleman ihtiyacı iş tabanlı mesleki eğitim ve öğretim modelleri ile karşılanıyor. Meslek yüksekokulları, düşünce ve kabiliyet kaynaklarını bir araya getiren çözüm merkezleridir.” diye konuştu.

Piyasanın mevcut iş gücü ihtiyaç analizlerine göre hazırlanan ders programları ile meslek yüksekokullarının hem bölgesel hem de ülkesel kalkınmada önemli bir yere sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Tombul, “Bizler de PMYO ailesi olarak bu sorumluluğun bilinci ile sizi karşıladık ve yerine getirmiş olmanın huzuruyla, 60 yılı aşmış Anadolu Üniversitesi markasının mezunları olarak sizleri iş yaşamına uğurluyoruz.” dedi. PMYO ailesi olarak her zaman mezunların yanında olduklarını kaydeden Tombul, “Almaya hak kazandığınız diploma, zorluklardan ders alabildiğiniz, inançlarınıza ve değerlerinize sahip çıkabildiğiniz oranda kıymetlenecek. Kafalarınızdan bilgiyi, yüreklerinizden inancı uzak tutmadığınız oranda sizlere yardımcı olacaktır. Yolunuz ve bahtınız her zaman açık olsun.” diyerek sözlerine son verdi.

“Siz öğrencilerimizden istediğimiz yaptığınız işin en iyisini yapma çabası içinde olmanızdır”

Meslek yüksekokullarının ülkemizin mesleki eğitiminde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden UMYO Müdürü Prof. Dr. Ömer Mete Koçkar, ülkemizdeki mesleki ve teknik eğitimin üretimin gerçekleştirilmesindeki en önemli etkenlerden biri olduğunu vurguladı. PMYO ve UMYO’nun da ülkemiz mesleki eğitiminde çok özel bir yeri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Koçkar, “Ülkelerin çağdaşlaşmasının göstergesi hiç kuşkusuz ulaştırma teknoloji alanında yarattığı farktır. Ülkemiz de son 10 yılda ulaştırma teknolojileri alanında özellikle raylı sistemler, demiryolu, karayolu ve havacılık alanlarında çok büyük mesafeler kat etti. Kısa ve orta vadede de bu yatırımların süreceğini öngörüyoruz. Bu nedenle sizlerin kalifiye, mesleki donanımı yüksek elemanlar olarak yetiştirilmiş olmanız çok önemli bir boşluğu dolduracak.” diye konuştu.

“Siz öğrencilerimizden istediğimiz, yaptığınız işin en iyisini yapma çabası içinde olmanızdır.” diyen Koçkar, mezunların kısa yoldan başarı kazanmanın cazibesine kapılmadan, alın teri ile çalışıp üretmenin onurunu yaşamalarının en büyük temennileri olduğunu dile getirdi. Mezunların ilerleyen yıllarda ulaştırma teknolojileri alanında yerini alacağından hiç kuşkusunun olmadığını belirten ve “Özellikle makinist olan genç arkadaşımızı önümüzdeki yıllarda burada Yüksek Hızlı Trenin ilk bayan makinisti olarak alkışlayacağımıza yürekten inanıyorum. Önümüzdeki yıllarda dostluklarınızı yitirmeyin. Birbirinizi arayın, gerek PMYO gerekse UMYO mezunları olarak birbirinizle sıkı sıkıya kenetlenin.” diyen Prof. Dr. Koçkar, mezunları ve ailelerini tebrik ederek sözlerine son verdi.

“Bu ülkeden aldıklarımızı bu ülkeye katmak için geliyoruz”

PMYO mezunları adına söz alan Çiğdem Ertek Mutlu, entelektüel sermayenin öneminin ger geçen gün arttığını bildiklerini belirttiği konuşmasında görüşlerini şöyle ifade etti: “2 yıl önce üniversiteli olmanın heyecanı ve belki de hayata dair endişelerimizle girdiğimiz bu kapıdan bugün umutlarımızı, paylaşımlarımızı ve geleceğimizi alarak çıkıyoruz. Bugün buradan yanımızda sadece birer diploma değil, biriktirdiğimiz dostlukları, onlarca gülen yüzü alarak ayrılıyoruz. Biliyoruz ki en büyük sınav şimdi başlıyor. Bu ülkeden aldıklarımızı bu ülkeye katmak için geliyoruz. Biz PMYO olarak katma değer yaratmanın, takım çalışmasının, hayat boyu öğrenmenin, hayal gücünün ve yenilik yaratma çabasının gücüne inanarak mezun oluyoruz ve bu büyük gücü Anadolu Üniversitesi markasından alıyoruz. Başta üzerimizde emeği olan, hayata bakış açımızı şekillendiren tüm hocalarımıza, desteklerini esirgemeyen ailelerimize, özelimde ilham kaynağım olan minik kızıma, hayallerim uğrunda attığım her adımda yanımda olan sevgili eşime, bana gönülden güvenip inanan anne ve babama, benli yalnız bırakmayan arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Teşekkürler Anadolu üniversitesi, yolumuz açık, yıldızımız çok olsun.”

“Umarım bir gün hızlı treni kullanan insan ben olurum”

UMYO mezunları adına konuşan Ebru Algın, “Bugün burada ömrünün en güzel yıllarını bu bahçede arkadaşları ile kahve içerek geçirmiş, bu sınıflarda beraber ders dinlemiş, beraber gülüp eğlenmiş insanların mezuniyetindesiniz.” diyerek sözlerine başladı. Bir kadın olarak makinistlik okumanın kendisini çok gururlandırdığını belirten Algın, “Renklerin, ev işlerinin, sporun, oyuncakların, eğitim – öğretimin cinsiyeti olmadığı gibi mesleklerin de cinsiyeti yoktur. Bütün toplumlarda evde yemekleri kadınlar yapar fakat en iyi aşçılar erkeklerden çıkar. Kadınlar, erkeklere kıyasla daha duygusaldır lâkin en tanınmış şairler çoğunlukla erkeklerdir. Elimin hamuruyla makinist de olabilirim demiryolcu da. Bütün önyargılara, ‘Sizin bu bölümde işiniz ne?’ demelerine rağmen kadınlara yakıştırılan bir meslek dalına dair bir eğitim almadığım için çok mutluyum.” diye konuştu.

“Umarım bir gün hızlı treni kullanan insan ben olurum. Öttürdüğüm kornalar bütün ‘Bayan makinist mi olur yahu!’ diyenlerin kulaklarını çınlatır.” diyen Ebru Algın, “Ey Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde yükselmeye layıksın.” diyen bir atanın torunu olmaktan duyduğu onuru vurguladı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarını ifade ettiği konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Bu yolda bize emek veren hocalarımıza, okulumuzda çalışan personele, bize Anadolu Üniversitesi’nin tüm imkânlarını sağlayan rektörümüze ve diğer idarecilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Başta annem olmak üzere hep yanımda olan, varlıkları şükür sebebi olan canım aileme, can yoldaşım Merve’me, kardeş bildiğim tüm arkadaşlarıma binlerce teşekkürler. Sizi çok seviyorum.”

Anadolu Üniversitesi Porsuk Meslek Yüksekokulu ve Ulaştırma Meslek Yüksekokulu 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Dönemi Mezuniyet Töreni, PMYO birincisi Çiğdem Ertek Mutlu, ikincisi Berivan Yıldız ve üçüncüsü Bilal Sinan Erdoğan; UMYO birincisi Abdülkadir Güler, ikincisi Ali Can Emre ve üçüncüsü Berkay Karakuzu’ya ödül ve diplomalarının Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Yüksekokul Müdürleri Prof. Dr. Mustafa Tombul ve Prof. Dr. Ömer Mete Koçkar tarafından verilmesi ve kep atma merasiminin ardından sona erdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Eğitim Haberleri