20 Nisan 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TESBİHÇİLERİN BULUŞTUĞU KIRAATHANEDE BOŞ SANDALYE YOK

Eskişehir ilinde tespih ve saatlerin görücüye çıktığı Tespihçiler Kıraathanesi gündüz-gece tespih severler için açık tutuluyor.

Kaşık ve tespih şıkırtısı birbirine karıştığı Eskişehir ilinin yanı sıra diğer illerden gelen tespih ve antika saat satıcıları  ile alıcılarının buluşma noktası haline gelen  Tespihçiler Kıraathane sahibi Fuat Bostancı "Önceki yıllarda Bayat Pazarında iki yıldan bugüne çarşı polis karakolunun arkasındaki işyerlerinde olmak üzere 20 yıldan bugüne faaliyet gösterdiklerini söyleyerek kıraathanede çayı ve muhabbeti bahane eden tespih ve antika saat satıcıları ile meraklılarının buluştuğunu, küçük bir borsayı andıran mekanda İskambil kağıdı ve okey taşlarının yerini tespih ve saatlerin aldığı, tespih satıcı ve alıcılarınında uğrak yeri  olduğunu söyleyerek birbirinden farklı yüzlerce çeşit tespih ve saatler satıcılar tarafından   kıraathanede özenle masalarda  meraklıların beğenisine sunulduğunu tespih satıcılarından herhangi bir para talep etmediklerini söyledi.   .

"SIKINTI, SİNİR VE STRESE ÇOK İYİ GELİYOR”
Eskişehir dışından gelen 30 yıldır bu işi yaptığını söyleyen toptan Tespih satıcısı, belirli zamanlarda toptan tespih satmak için bu kıraathaneye geliyorum., Türkiye'de tespih kullanımının her geçen gün arttığını  Tespih "Sıkıntı, sinir ve strese çok iyi geliyor. Ülkemizde yaşlısından gencine kadar birçoğunun elinde tespih var. Şimdi bayanlar bile bileklik olarak kullanıyor."

HOBİ OLARAK BAŞLADI TESPİH USTASI OLDU.
Hobi olarak başladığı ve 40 yıldan beri tespih işiyle uğraştığını belirten tespih ustası Turgay hoca lakaplı Turgay  Sürmeli “Kuka, Kehribar, Anber, Baga, Fildişi, Mercan, İnci. Bunların yanısıra Oltu, Akik, Naka (deve dişi) Narçın, Necef, Sedef, Şahmaksut, Yüzsürü, Zergerdan (boynuz türevleridir), Abanoz Ağaç, Demirhindi, Gülağacı, Ödağacı, Kuka (çekirdek) Pelesenk, Sandal, Yılan Ağacı ve Alman Sıkması (Osmanlı sıkması) yeni döküm Sıkma Kehribarı ve Ateş Kehribar,Peygamber Ağac. Vb birçok tesbih çeşidi ve imamelerini gümüşten kendisinin yaptığını 10 liradan  30 bin liraya kadar tespih alıcı bulduğunu belirterek  en çok satışı yapılan  2 tespih türü kehribar. Ateş ve sıkma gurubu var. Tabiki doğal kehribar değil, bileşimi kimyasal… Kehribarın çekimi güzel, renk çeşitliliği var ve çektikçe renk değiştiriyor… Kokuyor, kötü enerjiyi yok ediyor, tiroitlere iyi geldiğini  elleri temizlediği  söyledi Tespih satıcısının çok olduğu kıraathanede tespih yanında saat alım ve satımı da yapılmakta.

HABER SALİH GÜVEN

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Yaşam Haberleri