17 Mart 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

KIYMETİNİZİ HERKESİN BİLMESİ LAZIM

Eskişehir, Harp Malulü Gaziler-Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanlar toplantısına ev sahipliği yaptı.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanlığı çatısı altında Türkiye genelinden şehit aileleri ve gazilerin katılımıyla, sorunların ve çözüm yollarının tartışıldığı toplantı, Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile Eskişehir’de gerçekleştirildi. Toplantıya Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Eskişehir Garnizon Komutanı Metin Yücesan, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran ve Harp Malulü Gaziler-Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şube Başkanı Hacı Şahin ile Türkiye genelinden şube başkanları katıldı.

Şehit aileleri ve gazilerin problemlerini tespit etmek ve bunu rapor haline getirerek devletin üst kademelerine sunmak amacıyla düzenlenen etkinliğe Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da katılarak, şehit aileleri ve gazilere destek verdi. Yoğun katılım ile gerçekleşen toplantıda, dernek üyeleri ve temsilcilikler, yaşadıkları sorunları ve çözüm yollarını dile getirdi.

Toplantı ile alakalı görüşlerini aktaran Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran, şehit aileleri ve gazileri ile ilgili yoğun bir çalışma içinde olduklarını dile getirerek, “Anayasamızın 10'uncu maddesinde şehit aileleri ve gaziler özel korunması gereken grupta. Toplumda kendine yaraşır hayat seviyesinin sağlanması için de önce sorunların tespiti ve çözüm yolları için çalışma yapılması gerekiyor. Bizim camiamız şehit aileleri ve gaziler. Dışarıdan farklı bir kişi veya grup yok. Sorunlar ile karşılaşan onlar. Biz bu sorunları çalıştay olarak tespit ediyoruz. Sonra bunu bir rapor haline getirerek devletin üst kademelerine sunacağız. Biz aracı görevi görüyoruz” şeklinde konuştu.

Etkinliğe gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetini de ifade eden Uran, yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekerek, “Sayıştay’ın raporu var. Diyor ki, ‘Bedelli askerlik için toplanan paranın bir kısmıyla devlet, Mercedes almış. Paranın amacı ne? Şehit ailelerine proje üretmek... Ama siz şehit ailesi ve gazinin lüks araca binmesini kabul edemiyorsunuz. Siz sünnet olan çocuğu mu kendi makam aracınıza bindireceksiniz? Şehit ve gazi uzaydan mı geldi, aydan mı geldi? Şehit ailesi ya da gaziler; sizin amcanız, halanız, mahalle bakkalınız, o mahalledeki komşunuz, dışarıdan biri mi? Bizlerin çektiği sıkıntılar unutulup, adeta lüks ve sefa içinde yaşayan bir grupmuşuz gibi davranılıyor. Biz kan verdik, can verdik. Şehit eşi 6 aylık bebesiyle dul kalmış, ne acılar çekmiş kimse bilmiyor. Bu millet her zaman şehidine ve gazisine sahip çıkmıştır. 1928 yılında alkol satışlarından elde edilen gelirlerin yüzde 5’i bir fonda birikiyordu, para şehit ve gazilere dağıtılıyordu. O zaman ebedi Başkomutan Mustafa Kemal’e, bir grup demokrat gelip ‘Toplanan para çok büyük, zamanla şehit ve gazi sayısı azalacak, bir sınır getirelim’ diyor. Atatürk, ‘1 tane bile kalsa bunu vereceksiniz’ diyor. Ama ne yazık ki balık hafızasına sahip toplum bunu unutuyor. Bizi yöneten vekillerimiz unutuyor” dedi.
Daha sonra konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise şehit ailelerini ve gazileri ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu beraberliklerde sizin sıkıntılarınız dile geliyor. Elimizden geldiğince çözmeye çalışıyoruz. Sizler çok özel insanlarsınız, kıymetinizi herkesin bilmesi lazım. Sayın başkanımızı dinlerken çok üzüldüm. Gerçekten üzüldüm. Yanlış anlaşılmasın ama bu ayrım maalesef 15 Temmuz’da sonra başladı. Ondan önce böyle bir şey yoktu. Yıllardır şehit aileleri ile engellilerle beraber olan bir belediye başkanıyım. Onların sorunlarını içtenlikle çözmekle uğraşan bir insanım. Bugün bu toplantıyı düzenleyebildiysek, sokakta rahatça dolaşıyorsak sizin sayenizde. Bu bayrak dalgalanıyorsa sizin sayenizde. Niye bunu görmemezlikten geliyorlar anlamıyorum. Ama sayın genel başkanın dediği gibi bir gün bunu yapanlar cezalarını görecek. Sabah sabah can sıkıcı konuşmalar hiç hoş değil ama gerçekleri görmeden yarınımızı görmek mümkün değil. Çalıştayın camianıza ve Türkiye’ye hayırlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Divan Expres’te gerçekleşen toplantıda konuşmaların tamamlanmasıyla verilen aranın ardından çekilen kura ile çalışma grupları oluşturuldu. Farklı illerden gelen şube başkanları, gruplar halinde sorunları tartışarak, çözüm önerileri oluşturdu. Grupların 3’e indirgediği sorunlar ve çözüm önerileri, daha sonra sunumlar halinde diğer gruplar ile paylaşıldı. Söz konusu çalışma, ilerleyen günlerde ortak bir sunum bildirgesi olarak kitaplaştırılacak ve ilgili makamlara sunulmak üzere hazır hale getirilecek.


 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Yaşam Haberleri