18 Haziran 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Çipte İşe Yaramamış

Eskişehirde uzun süredir sorun olan başıboş atlar hala gündemde.. Zaman zaman kazalara da neden olan atlarla ilgili gelen tepkiler sonunda 29.06.2017 tarihinde Büyükşehir belediyesi ekipleri harekete geçmiş ve atları takip etmek için Çip takmışlardı. Ancak görünen o ki çipler de işe yaramamış.

EKİLİ ALANLARDA

Eskişehir’de son dönemde başıboş köpeklerin ardından şimdi de atlar sorun olmaya başladı. Özellikle Tepebaşı ve Odunpazarı’nın kenar semtlerinde kalan Fevziçakmak ile 71 Evler Mahallelerinde başı boş at sorunu giderek artıyor. Tepebaşı Bölgesi’nde Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı başlattığı mücadelenin sonucunu almaya başladı. Ekili tarlalarda otlayan onlarca at yakalandı.

HER TARAF DOLU

Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı görevlisi bekçilerin Tepebaşı bölgesinde başta Fevziçakmak, Sakintepe, Muttalip gibi bölgelerdeki denetimleri sıklaştı. Yakalanan çok sayıda at ortaya hipodromu andıran görüntüler çıkmasına neden oldu. Görevliler yakaladıkları atları Büyükşehir Belediyesi ekiplerine vererek aşılanması ve küpelenmesini sağladı. Ayrıca sahibi bulunan atlar için de 159 TL idari para cezası kesildi.

Özdemir Uçak
Şehir Gazetesi

Büyükşehir Belediyesi çalışmayı şöyle duyurmuştu:

BÜYÜKŞEHİR’DEN BAŞIBOŞ ATLARA ÇİP

Şehir trafiğinde sorun oluşturan başıboş atlarla ilgili olarak İl Hayvanları Koruma Kurulunda alınan karar gereğince Büyükşehir Belediyesi ve Tarım İl Müdürlüğü veterinerleri 106 ata çip takma çalışmalarını tamamladı.

Eskişehir’de kent içinde ve çevre yollarda son zamanlarda başıboş atların karıştığı kazaların artması üzerine başlatılan kayıt altına alma çalışmaları tamamlandı. Küpe ve çip takılan atların sahipleri de konu hakkında bilgilendirildi.

Valiliğe bağlı İl Hayvanları Koruma Kurulunun aldığı karar uyarınca önce 1,5 yıl süren çalışma ile kentteki atların sayıları ve sahipleri belirlendi. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığına bağlı Merkez Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü veterinerleri ile Büyükşehir Zabıta ekipleri birlikte, önce atlarda ruam hastalığına karşı Mallerin testi yapıldı. Test sonrası atlarda ruam hastalığına rastlanmadı.

Ekipler daha sonra kimlik bilgileri çiplere aktarılan atlara sağlıklı olduklarını belgeleyen küpeleri ve deri altlarına çipleri taktılar. İki ayda tamamlanan çalışmalar sonrası bir hırsızlık olayına karışanların takibi sırasında olayda kullanılan atı sahipleri bırakıp kaçtı. Polisler bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi’nden atın kime ait olduğunu tespit ederek, sahibini yakaladı.

Zaman zaman kazalarada karışan atlarla ilgili bir dönem Türkiye gündemine de düşen görüntüler

 

Büyükşehir Belediyesi Merkez Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü yetkilileri, artık şehirde başıboş atlarla ilgili daha az sorun yaşanacağını belirterek, yeni at doğumlarına karşı da çalışmalarını sürdürdüklerini ve vatandaşların gördükleri başıboş, küpesiz atları kendilerine bildirmelerini söylediler.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Güncel Haberleri