23 Mayıs 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Sokaklarda altyapı tamamsa sorun yok

Sokaklarda altyapı tamamsa sorun yok
  • 10 Mayıs 2018 Perşembe
  • 1109 kez okundu

Son günlerde artarak devam eden sağanak yağış Eskişehir’de günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Zaman zaman etkili dolu ya da dönen yağış ekili alanlara da zarar veriyor. Ziraat odaları başkanları da yaptıkları açıklamalarla yağmurun çiftçi için sevindirici olduğunu ancak, dolu yağışının da ekinlere zarar verdiğini anlattı. Özellikle Tepebaşı bölgesinde ekili sebze alanları dolu nedeniyle zarar görmüştü.

Kırsalda durum buyken bir kent merkezinde yaşanan sıkıntılar var. Ben dünkü yazımda sizlerle sosyal medyadan topladığım, vatandaş şikayetlerini paylaşmıştım. Aşırı yağışlar nedeniyle yetersiz kalan altyapı nedeniyle şehrin bazı noktalarında insanlar sel tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Sosyal medyadan topladığım görüntü ve şikayetlerle ilgili aslında belediyeler de dikkat kesilebilir. Zira dünkü yazımda bu paylaşımların bir nevi etüt olacağını, hangi cadde ve sokakta sorun olduğunun tespiti bir yol gösterici olacağına dikkat çekmiştim.

Bu yerler tespit edilerek gerekli çalışmalar yapıldığında bazı sorunların ortadan kalkacağı kesin gibi gözüküyor.
Ben de yine bir sosyal medya paylaşımına dikkat çekmek istiyorum. Paylaşımda, Ertaş Caddesi üzerinde daha yaşanan hafif selin alınan önlemler sonrasında artık yaşanmadığına işaret edilmiş. Paylaşımda bulunan kişi, önlem alınmadan önceki halinin de görüntülerini paylaşmış. Ben de vatandaşın dikkat çektiği bu konuyu sizlere aktarmak istiyorum.

BU GÖRÜNTÜLER ARTIK YOK
“Ertaş Caddesinde tramvay çalışması yapılırken yol 2 metre kadar kazıldı. Ancak hata yapmışlar ki bu çalışmadan sonra bu alanda defalarca sular aynen böyle bastı. Videoya da dikkat ederseniz yolun karşı tarafında bir şey yok. Sorun tramvay refüjlerinde biriken su. Alt yapı olmayınca da gitmiyordu. Bu konu defalarca yaşanıp kamuoyu tepkisi de fazla olunca bir kaç çalışma yaptılar. Şuan bu görüntüler yaşanmıyor. Yağan yağmur yine yağıyor. Yine aynı sağanaklar yaşanıyor ancak bu görüntü artık oluşmuyor.

Şuan su basan noktalarda, her yağmur su biriken noktalarda da çalışmalar yapılmış olsa bunların yaşanması o kadar basit olmayacak.

Kentin bazı yerlerine YAĞMUR MU düşmüyor da oralarda olmuyor bu görüntüler. Bir tane herkesin bildiği yer diye yazıyorum. Vişneevleri’nin olduğu alandan böyle bir görüntü çıkmıyor. Oraya yağmur aniden bastırmıyor mu, sağanak yağdığında oraya uğramıyor mu? Elbette gerekli alt yapı çalışmasını gerekli özenle yaptıkları için olmuyor bu görüntüler.

Elbette saniyeler içinde tonlarca suyun indiği anlarda yapacak bir şey yoktur. Ama sadece bazı noktalarda yaşıyorsa o zaman orada eksik var demektir. Ertaş Caddesi de bunun en güzel kanıtı. Gerekli çalışmayı yaptılar, artık bu görüntüler olmuyor.”

Vatandaşın dikkat çekmek isteği nokta açık. Altyapının iş görür bir şekilde yapılması elzem. Eğer bu yapılmazsa neresi olursa olsun, su baskınları ve sel yaşanacaktır.

Belediye yetkililerinin çeşitli çalışmalar yaptıklarına şahit oluyoruz. Umarız altyapıya yönelik bu çalışmalar yeterli olur da su baskınlarıyla karşı karşıya kalmayız.

Mehmet Önel
2eylul.com.tr

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Güncel Haberleri