21 Nisan 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kaldırımda engel var yoldan geç!

Kentteki kaldırımlar ve bu kaldırımda yürümenin zorlukları ile ilgili çok kere yazı yazdık. Buradan, bu şehirde yaşayan vatandaşların karşılaştıkları zorluklarla ilgili yaptıkları paylaşımlarını sizlere aktardım. Ve her zaman da söyledim, “Kaldırım, insanların yürümesi için yapılan alanlardır. Buralara ağaç, aydınlatma direği, tabela ve mazgal konmamalı” diye.

Ancak sadece Eskişehir’de değil, Türkiye’nin neresine giderseniz gidin aynı manzara ile karşılaşırsınız. Kaldırımda ağaçlar, direkler, kaldırımda 20-30 cm yukarıda ya da aşağıda olan mazgal kapakları bir de bunlara eklenen çöp konteynerleri. 

Engelli bireyler için çok büyük sorun teşkil ettiğini defalarca yazmıştım. Hatta sağlıklı insanlar için bile çoğu zaman aşılması güç engel teşkil ediyor bu kaldırımlar.

Sosyal medyada bir vatandaş paylaşmış. Bahsettiğim bu konu ile ilgili güzel de bir fotoğraf çekmiş. Bebek arabasıyla kaldırımda ilerlerken fark ediyor ki birden yol bitiyor. Daha doğrusu önüne engeller çıkıyor. Fotoğrafın altına da “Eskişehir’de yürümek çok zevkli çünkü hiçbir kaldırım zorlamıyor bebekli anneleri. Yer TÜLOMSAŞ kapısı köprü karşısı” notunu eklemiş.

Bu paylaşım çok yorum da almış. Melek Ünal isimli bir sosyal medya kullanıcısı, “Bebek arabası ile kaldırımda yürümek çok zor. Önünüze her türlü engel çıkıyor. Bebek arabası ile bu yüzden yol kenarından ilerliyoruz. Araba kullanan bir bayandan azar bile işittim. Kaldırıma çıkıp yürüsene diye. Yürünecek doğru düzgün kaldırım var da biz mi yürümedik” diye yazmış.

Gerçekten de, çoğu zaman kaldırımda bebek arabasıyla yürüyemeyip yola inmek gerekiyor.
İlknur Enes Çıngır adlı bir kullanıcı da, “Adalar’da bırakın yolda yürümeyi kaldırımda dahi yürüyemiyoruz. Her yer kafe kaldırım üstünde masa sandalye. Yola çıksak taşlardan bebek arabası gitmiyor. Bunun cezası yok mu. Kaldırımlara masaları nasıl koyuyolar” demiş.

Evet, çoğu yerde de kaldırımların işgali söz konusu. Ya esnaf masa sandalye koyuyor ya da birileri arabalarını geçişi engelleyecek şekilde kaldırıma çıkartıyor. Haliyle de insanlar yürüyemiyor. Kaldırım işlevini yitiriyor. Yola çıkarsanız da ezilme tehlikeniz var.

Gülçin Yurdakul adlı kullanıcı ise bir öneride bulunmuş. Belediye başkanlarına seslenen, sosyal medya kullanıcısı, “Belediye başkanları makam araçlarından inip bir gün bebek arabası ile kaldırımlarda gezsin. Hatta bir gün tekerlekli sandalye de kullansınlar” demiş. Empati kurmak adına iyi bir yöntem olabilir. Bence haklı da…

 

Mehmet Önel
2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Güncel Haberleri