18 Mart 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir Kaynakları Doğru KULLANILAMIYOR

Eskişehir Kaynakları Doğru KULLANILAMIYOR
  • 13 Aralık 2017 Çarşamba
  • 1374 kez okundu

Türk Kültür Sanat Sen Eskişehir İl Temsilcisi Şaban BİLLOR bir basın açıklaması yaparak Eskişehir en zengin olduğu kaynaklardan biri olan sıcak suların kullanılmadığına dikkat çekti.

Eskişehir  sıcak su kaynakları bakımından çok  zengin   bir şehirdir, maalesef  su kaynaklarının  değerlendirilmesi açısından ise oldukça fakirdir.

 Sıcak suların değerlendirilmesi ile ilgili olarak  1970  yıllardan günümüze çeşitli projeler, toplantılar hep yapılmış  fakat yapıcı bir şekilde hiç bir proje hayata geçirilememiştir.

 Kızılinler  Termal Turizm Projesi de  işte bu lafta kalan, hayata geçirilemeyen projelerden bir tanesidir, belki iyi niyetli olarak düşünülen  son proje de, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca   tahsis için ihaleye çıkarılmış fakat hiçbir firma ihaleye girmediğinden dolayı,  şimdilik  proje yine  rafa kaldırılmıştır.

 Bu  projenin hayata geçirilmesi Eskişehir için çok önemlidir,  yanı başımızdaki Afyon, Kütahya gibi şehirler hem il merkezin de hem de ilçelerinde  bulunan termal turizmden büyük gelir elde etmektedirler. şehrimiz turizminin  hem çeşitlendirilmesi hem de günü birlik turların  bu sayede  daha fazla konaklama  yapması olasıdır. ayrıca yerli turistin yanında dünya standartların da bir termal turizm tesisi yapılması durumunda yurt dışından da  yabancı turistin sağlık turizmi için şehrimize gelmesi muhtemeldir.

 Kızılinler Termal Turizm Projesi’nin hayata geçirilmesi için Tepebaşı Belediye’sinin projeye talip olduğu  yerel basında çıkmıştır, Eskişehir’in menfaati için  bu projeye talip olduğu   doğruysa , projenin  tamamen Tepebaşı Belediyesine   devir edilmesi,  bu da olmazsa,  alternatif olarak  güçlü parasal kaynaklara sahip olan  Valilik, Büyükşehir, Odunpazarı, Tepebaşı Belediyeleri,  Anadolu veya Osmangazi Üniversiteleri, Ticaret Odası, Sanayi Odası veya iş adamlarından oluşacak  ortak bir konsorsiyum   veya herhangi biri tarafından yapılmalıdır.

Şaban BİLLOR
Türk Kültür Sanat Sen Esk.İl Tems.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Güncel Haberleri