17 Mart 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vali Çakacak: Öğretmenler Geleceğimize Işık Tutar

Çocuklarımızın ahlaki ve kültürel yönden gelişmiş, okuyan, düşünen, uygulayan ve neticelendiren özgür bireyler olarak yetişmesinde öğretmenlerimizin rolü büyüktür.

24 Kasım 1928 yılında Millet Mekteplerinin açıldığı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e “Başöğretmen” sıfatının verildiği bu anlamlı günde, 1981 yılından bu yana her yıl Öğretmenler Günü olarak kutladığımız 24 Kasım gününün öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Öğretmenlik; gücünü sevgiden alan, emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslektir.

Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK; “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin becerinizin ve fedakârlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli, bu özellik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir” diyerek öğretmenlerimizin görev ve sorumluluğunun önemine vurgu yapmıştır.

Çocuklarımızın ahlaki ve kültürel yönden gelişmiş, okuyan, düşünen, uygulayan ve neticelendiren özgür bireyler olarak yetişmesinde öğretmenlerimizin rolü büyüktür. Onları aklın ve bilimin rehberliğinde, hızla değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurabilecek, bilgili, donanımlı, araştıran, sorgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı ve açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek bizim için önemlidir.

Öğretmenlerimiz de bizler için anne ve babalarımız kadar kıymetlidir. Millet olarak bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olacak kadar öğretmenlere değer veren ve güvenen bir inanca ve kültüre sahibiz.

Bilindiği gibi eğitim ve öğretim; çağın gereklerine uygun olarak sürekli gelişen, birikim ve tecrübeler ışığında yenilenen, toplumu yücelten ve insanlığa yön veren önemli bir süreçtir.

Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ulaşmasında en büyük pay; görevlerini ders saati ile sınırlamadan yürekleriyle yapan öğretmenlerimizindir. Daima hakikati arayan ve anlatan öğretmenlerimiz, tıpkı Yunus misali gönüllere sevgi tohumu saçıp, saygının en büyüğünü hak ediyorlar.

Bu düşüncelerle, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu önemli günde; görev yapan tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor, her birinin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü en içten duygularla kutluyor, şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyor, Türk eğitimine yıllarını vermiş emekli öğretmenlerimize de sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Güncel Haberleri