21 Mart 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

47 Milyonluk İhale Davalık OLDU

2eylül gazetesinin dün manşetten duyurduğu haber önümüzdeki günlerde çok ses getirecek gibi görünüyor. Söz konusu ihale Eskişehirdeki bir çok ihale gibi tek teklifli bir ihale olmasıyla da dikkat çekiyor

BÜYÜK İHALEYE BÜYÜK DAVA

Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılında yaptığı 47 milyon liralık Kent Islah ve Gelişimi İhalesi ile ilgili açılan davada, o dönemin yetkili 10 bürokratı “görevlerini kötüye kullanmak ve kamuyu zarara uğratmakla” suçlanıyor

Can Hacıoğlu - Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılında gerçekleştirdiği ve yaklaşık 47 milyon lira bedelle sonuçlanan Kent Islah ve Gelişimi İhalesi ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı dava açtı. İlk duruşması önümüzdeki ocak ayında yapılacak davanın iddianamesinde, dönemin 11 bürokratı hakkında ağır suçlamalar yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri C.D., eski Fen İşleri Daire Başkanı S.A. ve eski Satın Alma Daire Başkanı M.R.E. ile aralarında ihale komisyonlarında yer alanların da bulunduğu 7 bürokrat, “görevlerini kötüye kullanmak ve kamuyu zarara uğratmakla” suçlanıyor.

SAVCILIK SORUŞTURMAYI TAMAMLADI
Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılında gerçekleştirdiği Kent Islah ve Gelişimi İhalesi ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma sonuçlandı ve Eskişehir Asliye Ceza Mahkemesi’nde dönemin 10 bürokratı hakkında “güveni kötüye kullanma ve kamuyu zarara uğratma” suçlamalarıyla dava açıldı.

10 BÜROKRAT YARGILANACAK
İlk duruşması ocak ayında gerçekleşecek olan davada, Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri C.D., eski Fen İşleri Daire Başkanı S.A. ve eski Satın Alma Daire Başkanı M.R.E. ile ihale komisyonu başkanı G.G., komisyon üyeleri A.F.B., N.S., H.D., Y.K., G.K., M.S.Ö.D. de hakim karşısına çıkacak. 

YAKLAŞIK MALİYET 40 MİLYON, TEKLİF İSE 47
Savcılığın hazırladığı iddianamede, ihale ile ilgili ciddi iddialar yer alıyor. İddianamedeki iddialara göre, İhalede işin maliyeti ihale öncesinde 40 milyon 30 bin 569 lira 60 kuruş belirlenmesine rağmen, 47 milyon 339 bin 173 lira 12 kuruş teklif veren tek istekli firmanın teklifinin yeterli inceleme yapılmadan kabul edilmiş. İddianamede verilen bilgilere göre,  ihale öncesinde işin toplam maliyeti 40 milyon 30 bin 569 lira 60 kuruş olarak belirlendi. Firmanın yaklaşık 47 milyon lira teklif verdiği ihale sonrasında, ihale komisyonu Fen İşleri Daire Başkanlığından yaklaşık maliyetin güncellenmesini istedi. Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın 12 Haziran 2011 tarihli yazısı ile güncellenen yeni yaklaşık maliyet 45 milyon 344 bin 605 lira 95 kuruş olarak belirlendi.

“NE ŞEKİLDE GÜNCELLERSENİZ GÜNCELLEYİN”
İddianamede bu güncelleme ile ilgili, “Fen İşleri Daire Başkanlığının fiyat farkına dayalı yaptığı güncelleme sonunda dahi idare tarafından belirlenen yaklaşık maliyet ile ilgili firmanın teklif ettiği bedel arasında 1 milyon 994 bin 567 lira 17 kuruş oluştuğu” belirtildi. Ayrıca, güncellemenin Bayındırlık Bakanlığı karne kat yapılması durumunda “4 milyon 266 bin 280 lira 23 kuruşluk büyük bir fark oluşacağı” ifade edildi. İddianamede, ilgili yasa hükümlerine göre, “isteklinin teklif etmiş olduğu bedelin her ne şekilde güncellenirse güncellensin idare tarafından belirlenen ve kamu idarelerince yayınlanmış fiyatların çok üzerinde olduğu” belirtildi.

“353 KALEM İŞ UYGULANMAMIŞ”
Asfalt yol yapımı, parke döşeme, atık su, drenaj, aydınlatma, jeneratör alımı gibi daha sonra alınan ek onaylar ile toplam 489 kalem işin, bir bütün işin parçaları olarak projelendirilmeden, nereden alınacağına ilişkin bir ön veya kesin projeye dayandırılmadan bir araya getirildiği, sadece iş kalemlerinin ihalesinin gerçekleştirildiği belirtilen iddianamede, “Zaten işin ihalesinin 442 kalem işten oluşmasına rağmen imalat aşamasında ihalede teklif alınan 197 inşaat kaleminden 131 kaleminde, 99 makine kaleminden 90 kaleminde, 146 elektrik kaleminden 132 kalem işin hiçbir yerinde uygulanmadığı” da belirtildi. 

Çok ciddi iddialar

İNCELENMEDEN KABUL EDİLMİŞ
İhale öncesi işin maliyeti yaklaşık 40 milyon lira belirlenmesine rağmen, 47 milyon 339 bin lira teklif veren tek istekli firmanın teklifinin yeterli inceleme yapılmadan kabul edilmiş.

1,5 MİLYON LİRALIK CİDDİ FARK
İddianamede, idare tarafından ihale sonrasında yaklaşık maliyetin yeniden güncellendiği, ancak güncellenmiş yaklaşık maliyet ile yüklenicinin vermiş olduğu fiyatlar arasında da idare lehine 1 milyon 494 bin 567 lira 17 kuruş civarında ciddi bir fark olduğu belirtildi.

353 KALEM İŞ UYGULANMAMIŞ
Savcılık, ihale yaklaşık 442 kalem işten oluşmasına rağmen imalat aşamasında ihalede teklif alınan toplam 197 inşaat kaleminden 131 kalemin, 99 makine kaleminden 90 kalemin, 146 elektrik kaleminden 132 kalemin işin hiçbir yerinde uygulanmadığını tespit etti.

MALİYETİN ÜZERİNDEKİLERE DENK GELMİŞ
19 Temmuz 2013 tarihinde 19,87’lik iş artışı verilmesinde, iş artışı verilen imalatların genellikle yaklaşık maliyetin üzerinde fiyat verilen imalatlara denk geldiğinin belirlendiği de iddianamede yer aldı.

İhaleye tek teklif gelmişti

Dava konusu olan ihaleyi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 12 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirmiş, tek teklif alınan ve bu teklifin de tek geçerli teklif sayıldığı ihaleyi, İZKA İnşaat Taahhüt Mühendislik LTD.ŞTİ. kazanmıştı. Öncesinde yaklaşık maliyetin 40 milyon 30 bin 569 lira 60 kuruş olarak belirtildiği ihaleyi, söz konusu firma 47 milyon 339 bin 173 lira 12 kuruş bedelle kazanmıştı. Firma ile 18 Temmuz 2011 tarihinde bu bedel üzerinden sözleşme imzalanmıştı. Söz konusu ihale ile Porsuk Çayı kenarındaki düzenleme, yolların ve bazı çalışmaların da yaptırıldığı ifade ediliyor.

 

İşte o iddialar

İhale öncesi yaklaşık maliyeti 40 milyon lira belirlenen ihale, yeterince incelenmeden tek istekli firmaya 47 milyon liraya verilmiş.

Yaklaşık maliyette güncelleme yapılsa da, yaklaşık maliyet ile yüklenicinin vermiş olduğu fiyatlar arasında da idare lehine 1 milyon 494 bin liralık ciddi bir fark var.

İhale 442 kalem işten oluşuyor. Ama 197 inşaat kaleminden 131’i, 99 makine kaleminden 90’ı, 146 elektrik kaleminden 132’si uygulanmamış.

19 Temmuz 2013 tarihinde 19,87’lik iş artışı verilmiş. İş artışı verilen imalatlar genellikle yaklaşık maliyetin üzerinde fiyat verilen imalatlara denk gelmiş…

 2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Güncel Haberleri